U ćeliji pulskog zatvora svoj treći tjedan provodi “kapitalac” hrvatskog pravosuđa - 59-godišnji Axel Eiser, jedan od direktora njemačkog Audija, koji je po tjeralici američkog pravosuđa zbog afere Dieselgate uhićen 9. lipnja oko 17.30 sati na graničnom prijelazu Kastel prilikom ulaska u Republiku Hrvatsku
Eiser je na granični prijelaz stigao iz Slovenije, iz koje je, sa suprugom, u Hrvatsku ušao kamperom, a kad je pružio policajcu svoje dokumente, na ekranu se pojavila tjeralica koju je za njim raspisao američki sud. Eiser je odveden u pulski zatvor i njegov odmor je naprasno prekinut.
'Zahvaljujem vam na interesu, no sada ne bih davao nikakve izjave. Kad izađem iz zatvora, rado ću vam dati intervju', poručio je Eiser preko pulskog odvjetnika Matije Miloša, koji ga sa svojim pulskim kolegom Stefanom Đokićem zastupa u ekstradicijskom postupku koji se vodi na pulskom Županijskom sudu, piše Jutarnji list.
'Ja i kolega Đokić žalili smo se na rješenje o određivanju istražnog zatvora jer smatramo da mu je bilo povrijeđeno pravo na branitelja, kojeg je trebao imati na prvom ispitivanju. Mi smo već pribavili relevantnu dokumentaciju iz SAD-a i Njemačke, gdje je također otvorena istraga', rekao je pulski odvjetnik Matija Miloš.
Eiser se u međuvremenu, kako se doznaje već aklimatizirao u pulskom zatvoru. Osim “cimera”, u ćeliji ima pravo na televizor, ali može gledati samo hrvatske programe koje hvata sobna antena jer pulski zatvor, za razliku od lepoglavskog, nema satelitski antenski sustav, pa mu je dostupno nešto više od desetak hrvatskih programa.
Za osoblje i ostale zatvorenike on nije klasični kriminalac, ne remeti kućni red, ima pravo na dva sata boravka na svježem zraku, a smješten je u istočnom dijelu pulskog zatvora koji je naslonjen na pulski Županijski sud, tako da, budu li ga vodili na sud, neće imati doticaja s vanjskim svijetom.
Eiseru obitelj može poslati paket, ali on mora biti na čekanju tri do četiri dana jer su to nova pravila usmjerena na sprečavanje unošenja koronavirusa u zatvor. Dosad nije bilo proboja korone kroz zidine pulskog zatvora. S osobljem i ostalim zatvorenicima komunicira na engleskom i njemačkom i za njih je “gospodin inženjer”, piše Jutarnji list