Predsjednik Uprave Uljanika Gianni Rossanda izjavio je da tijekom idućeg tjedna očekuju isplatu plaće radnicima, do ponedjeljka naime očekuje mišljenje Europske komisije o Vladinu upitu može li dati državno jamstva
Istaknuo je da kada se kretalo u cijeli program i najavu poteškoća i pokretanja programa restrukturiranja, očekivalo se da će do 15. prosinca kredit biti riješen.
'Čim dođe odgovor iz Bruxellesa, isplatit ćemo plaće i platiti i veliki dio materijala i kooperanata koji čekaju novce', rekao je Rossanda u radio emisiji HRT 'U mreži Prvog'.
Istaknuo je kako je posljednjih godina Uljanik bio primjer najuspješnijeg hrvatskog brodogradilišta, no ne postoji točan trenutak kada je nešto pošlo po zlu. 'To je proces koji se odvija više od pet godina', kazao je Rossanda.
Pojasnio je da je Uljanik jedino europsko brodogradilište koje nije dobilo niti kune subvencije od ožujka 2006.
'U međuvremenu je bila svjetska gospodarska kriza i jedan dugi period nezaposlenosti, prije pet godina smo ušli sa srcem pomoći kolegama iz 3. maja koji u tom trenutku su bili restrukturirani, no nisu imali partnera, a da mi nismo ušli tada, oni bi išli u likvidaciju. Da smo išli u restrukturiranje na bazi nezaposlenosti, brojke bi bile slične, ne bi bilo velike razlike koliko bi koštao program restrukturiranja. No u tih pet godina Uljanik se pozicirao na međunarodnom tržištu visokosofisticiranih brodova', naglasio je Rossanda.
Gradonačelnik Pule Boris Miletić je rekao da je prvi cilj i interes očuvati brodogradnju u Hrvatskoj. O tome je razgovarao s visokim dužnosnicima u RH i premijer i predsjednica imaju razumijevanja, ali smatra da bi i Vlada i diplomacija trebali biti proaktivniji i agresivniji prema EK jer sve skupa predugo traje.
'Ne gledaju sve europske zemlje blagonaklono na jednu gospodarsku djelatnost poput brodogradnje koja se odvija na našim područjima - mi smo nekim brodogradilištima u Europi direktna konkurencija', izjavio je Miletić.
Naglasio je da Uljanik nikada nije bio saniran državnim novcima. 'To je uspješno poduzeće koje ima preko 160 godina tradicije, a najvredniji su njegovi ljudi - od inžinjera do radnika koji rade najsofisticiranije brodove', dodao je Miletić
Sindikati su ranije najavili štrajk ukoliko u petak ne budu isplaćene plaće, no do isplata neće doći jer se čeka odobrenje EK-a o državnim jamstvima. Sindikalni čelnik Vedran Dragičević kaže da će u petak i u ponedjeljak završiti proces mirenja, očekuje da će tijekom tog procesa od druge strane dobiti sve informacije, možda i nekakve garancije. Tada će donijeti odluku hoće li štrajk početi u utorak ili nešto kasnije.
'Razumno ćemo odlučiti u kojem trenutku krećemo u štrajk - u utorak ili kasnije, o tome će odlučiti štrajkaški odbor i svi sindikati koji djeluju', rekao je Dragičević dodajući da Uljanik podržavaju sva brodogradilišta u Europi i u ovu borbu je uključena europska središnjica.