Kako se u Hrvatskoj i svijetu razvijala zajednica projektnih menadžera te zašto je važno upravljanje projektima predati u ruke stručnjacima, otkrili su nam lideri projektnog menadžera u Hrvatskoj
Pregršt zanimljivih predavanja, fantastične radionice, prilika da se iz prve ruke nauči o primjerima dobre prakse, najbolji hrvatski i inozemni stručnjaci te velik broj posjetitelja riječi su kojima bi se u najkraćim crtama mogla opisati najveća regionalna konferencija posvećena projektnom menadžmentu, PMI Forum. Za organizaciju konferencije zaslužan je PMI Croatia, a ove će se godine održati po veliki 13. put.
No 2019. godina u svijetu projektnog menadžmenta značajna je i po još jednom jubileju, a to je 50. godišnjica projektnog menadžmenta u svijetu. Imajući ta dva povoda na umu, s direktoricom PMI Foruma Marinom Pupić Bakrač i Stanislavom Strešnjakom, predsjednikom PMI Croatia, porazgovarali smo o mnogočemu: pokretanju konferencije koja je ubrzo dobila snažan međunarodni značaj, razvoju projektnog menadžmenta u Hrvatskoj i svijetu, kao i o prilikama za karijeru unutar navedene profesije.
Koje su najveće vrijednosti koje je PM zajednica u minulih pet desetljeća postigla, ali i koja industrija najviše profitira od kvalitetnog PM-a?
Stanislav Strešnjak: Osim što je 'PMI Book of Knowledge' prihvaćen kao standard za upravljanje projektima, možda najveći rezultat postignut do sada je osvješćivanje kako je upravljanje projektima bitno i da se ne događa samo od sebe. Nema industrije i djelatnosti koja ne profitira od kvalitetnog vođenja projekata, bilo da se radi o malim, ne skupim projektima ili kompleksnim i skupim projektima koji uključuju velike timove. PMI danas, kroz globalno povezivanje, suradnju, obrazovanje i istraživanje, okuplja preko tri milijuna profesionalaca širom svijeta i to je impozantna brojka.
Kako pojedina tvrtka najbolje može prepoznati koja je metoda vođenja projekata najprikladnija za njihove potrebe?
Stanislav Strešnjak: Preporuka metodologije vođenja projekata spada u kompetencije voditelja projekta. Ako tvrtka nema iskusne voditelje projekata, tu su konzultanti ili vanjske tvrtke koje se time bave, a imaju i iskustva uvođenja upravljanja projektima u razne tvrtke, pa zašto ne konzultirati stručnjake, kao što bi napravili i u nekim drugim područjima?
Što se tiče Hrvatske, koje su najveće promjene koje su se dogodile u proteklih 13 godina na području projektnog menadžmenta?
Stanislav Strešnjak: Donedavno je upravljanje projektima doživljavano kao usputna, neobavezna aktivnost, korisna samo za velike kompleksne projekte. Europski projekti koji iziskuju stručno vodstvo, utjecali su na osvještavanje potrebe upravljanja projektima. To je jedan od razloga što u posljednje vrijeme vidimo promjenu i prepoznavanje da je vođenje projekata bitno. Ono dodaje vrijednost projektima i pomaže da se projekti završe na vrijeme i u budžetu. Danas, uspješne tvrtke značajno posvećuju pažnju projektnom menadžmentu i ulažu u razvoj kompetencija zaposlenika.
Kako se PMI Forum razvijao posljednjih godina?
Marina Pupić Bakrač: PMI Forum je prije 13 godina pokrenula mala grupa entuzijasta koji su prepoznali da struci treba jedan event koji će služiti za povezivanje i razmjenu iskustava. Inicijativa je tada odmah našla plodno tlo, a danas pričamo o najvećem regionalnom eventu na temu projektnog menadžmenta. Forum svake godine značajno raste i evo danas okuplja gotovo 700 sudionika iz preko 180 različitih organizacija. Tu su prisutni pojedinci i organizacije različitih profila i djelatnosti, a zadnjih godina se intenzivno uključuje i akademija. Ove godine smo u sklopu Foruma organizirali poseban stream za studente i akademiju upravo zbog interesa. Osim upoznavanja s trendovima i praksom tržišta, na Forumu sudionici koriste priliku za profesionalno povezivanje, bilo osobno u kontekstu karijere ili u kontekstu poslovnih prilika.
Tema ovogodišnjeg izdanja Foruma je Building project portfolio: Digital strategy enabler. Možete li nam u kratkim crtama pojasniti zašto ste odabrali upravo tu temu?
Marina Pupić Bakrač: Razvoj i upravljanje portfoliom projekata je danas izazovnije više no ikad, bez obzira radi li se o komercijalnim ili internim razvojnim projektima. Tvrtke, male i velike, moraju se brzo prilagođavati dinamičnom tržištu i potrebama krajnjih korisnika, a sukladno tome prilagođavati i strukturu portfolia projekata. Odavno su prošla vremena fiksnih dugoročnih strateških ciljeva i nepromjenjivog plana portfolia. ROI projekta koji je pod utjecajem okoline, danas, u inicijalnoj fazi često nije više isti u fazi realizacije, a kamoli za portfolio programa i projekata. Pridodajmo tome i planove za digitalni razvoj i automatiku poslovanja. Balansiranje portfelja danas zaista nije jednostavno. U portfolio smo investirali, alocirali vlastite i vanjske resurse i svaka promjena donosi niz povezanih aktivnosti, odluka i provedba na gotovo svim razinama organizacijske strukture.
U sklopu konferencije bira se i Project of the year. S aspekta angažiranosti, kvalitete i drugih elemenata, što možete reći o projektima koji su pristigli ove godine?
Marina Pupić Bakrač: Priznanje za Projekt godine strukovna je nagrada kojom PMI nagrađuje najbolji prijavljeni projekt koji je između ostalog zadovoljio kriterij izvrsnosti u primjeni metodologije upravljanja projektom i ostvario benefite za korisnika, organizaciju i širu društvenu zajednicu. I ove godine smo zaprimili kvalitetne projekte i odluka komisije je opet bila izazovna. Prije par dana smo objavili dobitnika priznanja, a to je projekt „Izrada digitalnih obrazovnih sadržaja za predmete matematika i fizika za osnovne i srednje škole', nositelju projekta Algebra d.o.o. za CARNET i voditeljici projekta Sonji Prišćan. Tu su i dobitnici posebnih povelja, a više o tome i svečano proglašenje bit će obilježeno na samom Forumu.
Biste li preporučili mladim ljudima da razmisle o karijeri PM-a, koje su najbolje strane posla?
Stanislav Strešnjak: Projekt menadžer uglavnom komunicira s ljudima, što je najveći izazov u vođenju projekata, ali i najdraža stvar. Završiti složeni projekt sa zadovoljnim naručiteljem, a i projektnim timom koji je radio, je nešto najljepše u ovom poslu. Smatram da je važno poznavati područje projektnog menadžmenta i konstantno usavršavati vještine, kako bi se bolje razumjelo izazove koje donosi. S druge strane, poslodavci sve više prepoznaju potrebu i cijene vještine koje posjeduje projekt menadžer. Ako mladi pronalaze sebe u ovome, posao je za svaku preporuku.
Na koje sve načine PM-ovi mogu biti ukorak s razvojem struke, koje su sve mogućnosti usavršavanja njihovih znanja i vještina?
Marina Pupić Bakrač: PMI pruža brojne mogućnosti i resurse koje pojedinac ili organizacija mogu koristiti za razvoj i postizanje izvrsnosti. Uz standard 'PMI Book of Knowledge' i stručnih certifikata specijaliziranih za određena područja projektnog menadžmenta, nude se i različite literature i predlošci primjenjivi u radu. Ono što je neprocjenjivo je zapravo 'zajednica' članova koji kroz različite evente i skupove razmjenjuju vlastita iskustva i međusobno pomažu u rješavanju izazova. PMI Croatia trenutno broji oko 420 članova koji koriste većinu nabrojanih prilika za usavršavanje znanja i vještina.