Varaždinska tekstilna kompanija Varteks upravo proživljava svoje najteže dane, nakon što su joj Porezna uprava i Grad Varaždin blokirali račun radi naplate potraživanja, a dio proizvodnje stoji jer je dio radnika odbio raditi dok ne vide kako će im biti isplaćena iduća plaća
Potvrdila je to za Hinu predsjednica Radničkog vijeća Božica Čiček Mutavdžić, napomenuvši da ne radi Poslovno područje Proizvodnja.
"Radnici su se vratili s kolektivnog godišnjeg odmora 17. kolovoza, ali nisu počeli s radom zbog trenutne situacije, odnosno blokada Porezne uprave i Grada Varaždina. Plaća za lipanj je isplaćena 18. srpnja, dok isplata plaće za srpanj dospijeva 26. kolovoza. Radnici nisu htjeli raditi s obzirom da im nitko u kompaniji nije mogao obećati da će plaća, zbog blokade, biti isplaćena na vrijeme", kazala je Čiček Mutavdžić.
Kako je dodala, zatražili su da se radnicima produži godišnji odmor do ponedjeljka 22. kolovoza, kada bi se trebali vratiti na posao. Radnici iz ostalih sektora rade.
Čiček Mutavdžić navodi da je u međuvremenu riješen dio duga prema Poreznoj upravi i Gradu Varaždinu, zbog čega se očekuje deblokada računa.
Naime, prema Gradu Varaždinu upućen je dopis u kojem se predlaže deblokada računa, dok se s druge strane tvrtka obvezuje svaki dan uplaćivati iznos od 20 tisuća kuna kako bi se taj dug konstantno smanjivao. Čiček Mutavdžić ističe da je deblokada računa nužna kako bi se radnicima mogla isplatiti plaća.
No, tu problemi za Varteks ne prestaju, budući da ovih dana traju intenzivni pregovori vjerovnika oko raspodjele sredstava koja bi se dobila eventualnom prodajom zemljišta Kauflandu.
"Jučer je održan sastanak sa svim založnim vjerovnicima i svi su pokazali dobru volju, nitko nije za to da se tvrtka baci u stečaj, ali isto tako još nije postignut nikakav dogovor. Čekamo da se vjerovnici dogovore oko raspodjele novca od prodaje zemljišta Kauflandu", navela je predsjednica Radničkog vijeća.
Uvjerena je da izlaza za Varteks ima, budući postoji interes za kupnju i drugih nekretnina tvrtke. Kako pojašnjava Čiček, tvrtka raspolaže s još neaktivne imovine za koju postoji interes i čija bi prodaja bitno popravila financijsku situaciju kompanije. No, naglašava kako je vremena sve manje.
"Ako banke, založni vjerovnici neće brzo djelovati, odnosno ako se ne dogovore te Varteks završi u stečaju, svi će biti na gubitku. Osim toga, propada i strateški projekt koji je donijela Vlada - 'Varteks kvart – urbana regeneracija'", upozorava Čiček Mutavdžić.
Kako ističe, Varteks u zadnje vrijeme bilježi povećanje prihoda u maloprodaji u odnosu na 2019., godinu prije koronakrize, koja je također utjecala na poslovanje tvrtke. Napominje kako su proizvodni kapaciteti popunjeni do kraja godine te da postoji interes svjetskih brandova za suradnju. No, upozorava Čiček, ako se ne riješi pitanje deblokade računa i isplate plaća radnicima, sve pada u vodu.
"Ako se vjerovnici ne dogovore, a mi u ponedjeljak moramo imati odgovore za naše radnike, očekujemo da oni neće početi raditi iz straha da neće dobiti plaću. Mogući su svakakvi scenariji - od prosvjeda, štrajka, pa do stečaja. Doista ne znam kome je to u interesu", zapitala se na kraju predsjednica Radničkog vijeća.
Varteks trenutno ima 850 zaposlenika.