JELINAK

Vjetropark vrijedan 60 milijuna eura krenuo s radom

24.01.2013 u 19:06

Bionic
Reading

Španjolska tvrtka Acciona Energia je, tri mjeseca nakon završetka radova, 23. siječnja priključila vjetroelektranu Jelinak, instalirane snage 30 megavata (MW) na elektronergetski sustav Hrvatske i to je prvi objekt te tvrtke u Hrvatskoj

Vjetroelektrana Jelinak je najveći vjetropark smješten u Splitsko-dalmatinskoj županiji, na području Općine Marina i Općine Seget i jedan od najvećih vjetroparkova u Hrvatskoj. Sastoji se od 20 vjetroturbina, tehnologije ACCIONA Windpower, snage 1,5 megavat (MW).

U tvrtci procijenju da će Vjetropark Jelinak godišnje proizvoditi 81 milijun KWh električne energije, što će pokrivati potrebe za električnom energijom za oko 30 tisuća kućanstava.

Kada promatramo fosilna goriva, to je količina energije koja bi godišnje zamjenjivala i ili nadomjestila energiju dobivenu iz oko 48 tisuća barela nafte. Sa proizvodnjom električne energije iz vjetroparka Jelinak uštediti će se emisija 77.841 tonu CO2. Važan je ekološki aspekt projekta i ukupni učinak na atmosferu je ekvivalentan brojci od gotovo četiri milijuna stabala

Acciona osim vjetroelektrane u Hrvatskoj u svom vlasništvu ima vjetroelektrane u još 14 zemalja i prisutna je u ukupno 19 zemalja na pet kontinenata.

Tvrtka EHN d.o.o je sa razvojem ovog projekta započela prije desetak godina te prošla trnoviti put od izmjena i dopuna prostornih planova, ishođenja svih dozvola i odobrenja, razvijanjem projekta u nedorečenoj i nedefiniranoj zakonskoj regulativi u Hrvatskoj, do konačne realizacije investicije. Papirni dio projekta je trajao gotovo devet godina, a sama gradnja vjetroparka Jelinak je započela početkom ožujka 2012. godine i dovršena krajem studenog.

Značajna novost ovog projekta je da EHN d.o.o vlastitim sredstvima izgradio 110 kV trafostanicu sa priključcima, a koja je priključena direktno na elektroenergetsku mrežu u vlasništvu HEP OPS, koji je i nadzirao proces izgradnje.

'Izgradnjom priključne trafostanice 110 kV TS Jelinak omogućili smo u predviđenom roku, nesmetan i siguran priključak u elektroenergetski sustav. Na taj smo način poboljšali stanje dalekovoda, koji sada umjesto armirano betonskih stupova napravljenih pedesetih godina prošlog stoljeća ima nove metalno-rešetkaste konstrukcije na čitavoj trasi između Trogira i lokacije TS Jelinak', istakao je Mirko Tunjić, direktor E.H.N., d.o.o.

Vjetropark Jelinak koristi tehnologiju tvrtke Acciona Windpower, člana Acciona Grupe. Oko 60 posto ove investicije, vrijedne gotovo 50 milijuna eura, otpada na domaće tvrtke i industrija koje sudjeluju u proizvodnji stupova, djelova, izvođenju radova, transportu, montaži i pružanju drugih vrsta usluga.