mirovinska matematika

Vruće brojke: Koliko država izdvaja za doprinose samostalnim umjetnicima

18.04.2025 u 13:19

Bionic
Reading

Ukupno 1388 samostalnih umjetnika ima pravo na isplatu doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje iz državnog proračuna. S obzirom na to da je osnovica za obračun doprinosa 2157,60 eura, izračunali smo koliko iznose doprinosi po svakom umjetniku, ali i za sve koji ostvaruju to pravo na mjesečnoj i godišnjoj razini

Nakon uhićenja i potom puštanja na slobodu glazbenika Mile Kekina, više se govorilo o tome da mu država plaća doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, nego o inkriminaciji zbog koje je završio na ispitivanju u DORH-u.

Samostalni umjetnici imaju pravo na uplatu doprinosa iz državnog proračuna temeljem Zakona o pravima samostalnih umjetnika i poticanju kulturnog i umjetničkog stvaralaštva iz daleke 1996. godine.

Tim zakonom predviđeno je definiranje isplate posebnim Pravilnikom o načinu i uvjetima za priznavanje prava samostalnih umjetnika na uplatu obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike Hrvatske, a koji kaže da oni imaju pravo na ovu mogućnost ako 'uz bavljenje profesionalnim umjetničkim stvaralaštvom i javnim djelovanjem primarno u Republici Hrvatskoj, kao glavnim zanimanjem, udovoljavaju umjetničkim brojčanim kriterijima, financijskim kriterijima iz članka 8. (da im je ukupni godišnji dohodak od samostalne djelatnosti za posljednje tri godine manji od prosječne godišnje bruto plaće) te ako njihovo umjetničko stvaralaštvo i javno djelovanje predstavlja zamjetan doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti.

U istom pravilniku piše da pravo na isplatu doprinosa iz državnog proračuna samostalnim umjetnicima prestaje ispunjavanjem uvjeta za starosnu mirovinu (65 godina uz 15 godina staža za muškarce, odnosno 63 godine i devet mjeseci uz jednako trajanje staža za žene) te nakon pravomoćnosti rješenja o invalidskoj mirovini zbog opće nesposobnosti za rad.

Nužnost, a ne povlastica

Sami umjetnici su, pak, na društvenim mrežama reagirali pismom u kojem poručuju da njihova prava nisu povlastica, već nužnost za preživljavanje, jer većina njih ne zarađuje velike svote, kako se percipira u javnosti, već sami plaćaju najam ateljea, alata, softverskih licenci, materijala i nastupa.

Usprotivili su se i mogućnosti uvođenja dohodovnog cenzusa za plaćanje doprinosa iz državnog proračuna te su pozvali na otvaranje rasprave o njihovim uvjetima rada i načinima na koje doprinose društvu. Podsjetili su i na to da je koeficijent osnovice za određivanje doprinosa za samostalne umjetnike bio smanjen 13 godina s 1,2 na 0,8 da bi tek pretprošle godine bio vraćen. To je u međuvremenu, kažu, dovelo do pogoršanja njihova materijalnog položaja. Zbog toga smatraju da to ne može biti povlastica.

Kako piše Mirovina.hr, Naredbom o iznosima osnovica za obračun doprinosa za obvezna osiguranja za 2025. godinu samostalnim umjetnicima je određena osnovica za uplatu doprinosa iz državnog proračuna u iznosu od 2157,60 eura.

Iznosi doprinosa

To znači da država svakog mjeseca po samostalnom umjetniku plaća 323,64 eura doprinosa za obvezno mirovinsko osiguranje u sustavu međugeneracijske solidarnosti (prvi stup), 107,88 eura doprinosa za obvezno mirovinsko osiguranje u sustavu individualne kapitalizirane štednje (drugi stup) te 356 eura zdravstvenog osiguranja. Dakle, ukupni mjesečni trošak po samostalnom umjetniku iznosi 787,52 eura.

No, kako je na popisu Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika 1388 osoba koje ostvaruju pravo na isplatu doprinosa iz državnog proračuna, to znači da država svakog mjeseca za njih izdvoji 1.093.077,76 eura. Tijekom ove godine, sukladno osnovici, samostalnim umjetnicima će iz državnog proračuna tako biti isplaćeno ukupno 13.116.933,12 eura doprinosa.

Od toga će ukupni doprinosi za prvi stup iznositi 449.212,32 mjesečno, odnosno 5.390.547,84 eura godišnje. Za drugi stup će biti izdvojeno 149.737,44 eura mjesečno ili 1.796.849,28 eura godišnje. Za zdravstveno osiguranje će, pak, država na račune 1388 samostalnih umjetnika isplatiti 494.128 eura mjesečno ili 5.929.536 eura za cijelu 2025. godinu.