Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi izgubili sve dobitke od prethodnoga dana jer su ulagače zabrinule poruke da bi američka središnja banka mogla zaoštriti monetarnu politiku agresivnije nego što se očekuje.
Dow Jones oslabio je 280 bodova ili 0,80 posto, na 34.641 bod, dok je S&P 500 skliznuo 1,26 posto, na 4.525 bodova, a Nasdaq indeks 2,26 posto, na 14.204 boda.
Nakon što je dan prije snažno porastao, jučer je tehnološki sektor pao gotovo dva posto. Pritom su pod pritiskom bile dionice tehnoloških divova, kao što su Apple i Amazon.com.
S druge strane, porasle su cijene dionica u defanzivnim sektorima, kao što su nekretninski i uslužni.
U defanzivu je ulagače navela guvernerka Feda Lael Brainard, koja je kazala da očekuje metodično povećanje kamatnih stopa i rapidno smanjenje Fedovih bilanci kako bi se monetarna politika dovela u 'neutralniju poziciju' kasnije ove godine, a slijedit će i dalje zaoštravanje politike ako to bude potrebno.
To je izazvalo strahovanja da bi Fed mogao biti i agresivniji nego što se očekuje u borbi s inflacijom.
Kako se u SAD-u inflacija već mjesecima kreće na najvišim razinama u 40 godina, nedavno je američka središnja banka povećala ključne kamatne stope po prvi put od 2018. godine, za 0,25 postotnih bodova, a već u svibnju mogla bi ih povećati za daljnjih 0,50 postotnih bodova.
Ulagači se plaše da će tempo povećanja kamata biti čak i agresivniji nego što se očekivalo, što bi moglo usporiti rast najvećeg svjetskog gospodarstva, pa čak i izazvati recesiju.
„Nakon komentara Laele Brainard, čini se da će Fed biti agresivniji. To je zasigurno negativno utjecalo na tržište dionica jer je podržalo strahovanja od moguće recesije. Što će Fed biti agresivniji, to će mu biti teže glatko prizemljiti gospodarstvo”, kaže Kristina Hooper, strateginja u tvrtki Invesco.
Ulagači su oprezni i zbog rata u Ukrajini i mogućih novih sankcija Zapada protiv Rusije zbog optužbi za ratni zločin. Taj je rat izazvao snažan rast cijena nafte i sirovina, što dodatno potiče ionako visoku inflaciju u svijetu.
I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer pale. Doduše, londonski FTSE indeks ojačao je 0,73 posto, na 7.613 bodova, no frankfurtski DAX skliznuo je 0,65 posto, na 14.424 boda, a pariški CAC 1,28 posto, na 6.645 bodova.
Azijske burze prate pad Wall Streeta
Na azijskim su burzama u srijedu cijene dionica znatno pale, kao i na Wall Streetu dan prije, dok je dolar ojačao nakon poruka iz američkog Feda da bi zaoštravanje monetarne politike moglo biti agresivnije nego što se očekuje.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 1,2 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 1,6 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,2 i 1,4 posto.
Tako azijske burze prate jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu, gdje je S&P 500 indeks skliznuo više od 1, a Nasdaq više od 2 posto.
Dolar ojačao, cijene nafte nadoknađuju gubitke
Nakon poruka iz Feda, na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla drugi dan zaredom.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 99,60 bodova, blizu najviše razine od svibnja 2020. godine, dok je jučer u ovo doba iznosio 98,97 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skočio s jučerašnjih 122,55 na 123,95 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0900 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0975 dolara.
Cijene su nafte, pak, blago porasle, nakon jučerašnjeg oštrog pada. Na londonskom je tržištu cijena barela ojačala 0,18 posto, na 106,85 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,05 posto, na 102,05 dolara.