čeka se odluka feda

Wall Street porastao četvrti dan zaredom, tržište se pokušava oporaviti, ali na gospodarskom planu nema promjena

08.07.2022 u 06:52

Bionic
Reading

Na Wall Streetu su u četvrtak S&P 500 i Nasdaq indeks porasli četvrti dan zaredom jer se ulagači nadaju da će američka središnja banka ubuduće manje agresivno podizati kamatne stope

Dow Jones ojačao je 346 bodova ili 1,12 posto, na 31.384 boda, dok je S&P 500 porastao 1,50 posto, na 3.902 boda, a Nasdaq indeks 2,28 posto, na 11.621 bod.

Nakon što je u prvom polugodištu S&P 500 zabilježio najveći pad još od 1970. godine, u prva četiri radna dana srpnja taj je indeks porastao.

Tržište se pokušava oporaviti, premda se na gospodarskom planu nije promijenilo ništa – inflacija je i dalje visoka, Rusija i dalje napada Ukrajinu, a američka središnja banka najavljuje daljnje povećanje kamata.

Zapisnik s nedavne sjednice Feda, objavljen u srijedu, pokazao je da se čelnici središnje banke slažu da bi na sjednici u srpnju trebalo dodatno povećati ključne kamatne stope za 0,50 ili 0,75 postotnih bodova, s obzirom da se inflacija u SAD-u kreće na najvišim razinama u više od 40 godina, iznad 8,5 posto.

Niz posljednjih podataka pokazuje da se rast gospodarstva usporava, pa se na tržištima najviše raspravlja o tome hoće li Fed uspjeti 'mekano' prizemljiti gospodarstvo ili mu prijeti recesija.

Ulagače je jučer ponešto ohrabrio guverner Feda Christopher Waller kazavši da su strahovanja od recesije pretjerana i da se zalaže za povećanje kamata za 0,50 postotnih bodova na sjednici u rujnu.

Na tržištu novca sada se procjenjuje da će ključna kamata u ožujku iduće godine dosegnuti vrhunac od 3,44 posto, dok se još nedavno procjenjivalo da bi do svibnja mogla dosegnuti 4 posto. Trenutno se kreće na 1,58 posto.

U većini sektora cijene su dionica jučer porasle, a najviše u energetskom, u prosjeku 3,5 posto, zahvaljujući oporavku cijena nafte, nakon što su početkom tjedna pale na najniže razine u tri mjeseca.

Znatno su porasle i cijene dionica tehnoloških divova, kao što su Alphabet i Tesla.

I jučer objavljeni makroekonomski podaci pokazali su da se rast gospodarstva usporava. Tako je objavljeno da je prošloga tjedna broj zahtjeva za pomoć nezaposlenima neočekivano porastao, dok je broj otpuštenih u lipnju dosegnuo najvišu razinu u 16 mjeseci.

U petak će, pak, u fokusu ulagača biti izvješće o zapošljavanju u SAD-u, iz kojeg će se moći vidjeti kakva je situacija na tržištu rada i popuštaju li inflacijski pritisci.

Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u lipnju broj zaposlenih povećan za 268.000, dok je mjesec dana prije porastao za 390.000.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,14 posto, na 7.189 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,97 posto, na 12.843 boda, a pariški CAC 1,60 posto, na 6.006 bodova.

  • +13
Njujorška burza, pad dionica Izvor: Profimedia / Autor: N.N.

Azijske burze prate rast Wall Streeta

Na azijskim su burzama u petak cijene dionica porasle, drugi dan zaredom, pa tako prate jučerašnji rast Wall Streeta, dok je tečaj eura prema dolaru zaronio na novu najnižu razinu u 20 godina.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,8 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,6 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Australiji, Šangaju i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 0,9 posto.

Japanski Nikkei indeks bio je jutros u plusu i više od 1 posto, no izgubio je dio tog dobitka nakon vijesti da je u pucnjavi teško ranjen bivši premijer Shinzo Abe.

Abe je bio poznat po svojoj izuzetno poticajnoj gospodarskoj politici i bio je na čelu vlade dulje od bilo kojeg drugog premijera u povijesti Japana, a i danas je visoko pozicioniran u Liberalnoj demokratskoj stranci.