Iza Kine je godina za zaborav. Predsjednik Xi Jinping u novogodišnjem televizijskom obraćanju priznao je da su zemlju snašli ekonomski problemi, a oni neće nestati sami od sebe ni u 2024. godini
Xi je u nastupu nahvalio kineska ekonomska postignuća u 2023. i ohrabrio narod, no zanimljivo je to da je prvi put priznao da zemlja ima problema, piše Benjamin Eyssel, dopisnik njemačkog ARD-a iz Pekinga.
Kineski predsjednik rekao je da će se neka poduzeća suočiti s teškoćama, a neki će imati problema s pronalaženjem posla. Takvi komentari predsjednika države i Komunističke stranke su rijetki.
Samo nekoliko sati prije nego što je emitirano Xijevo obraćanje statistički ured u Pekingu objavio je nove podatke o industrijskoj proizvodnji. Prema službenom indeksu menadžera nabave (PMI), kineska proizvodna aktivnost smanjena je treći mjesec zaredom u prosincu. Pala je na 49 bodova s 49,4 boda u studenom, a vrijednosti indeksa manje od 50 označavaju pad proizvodnje.
Prije godinu dana kinesko gospodarstvo u početku je izgledalo kao da se brzo oporavlja nakon okončanja stroge politike 'nula slučajeva covida', ali se situacija brzo pogoršala.
Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond pretpostavljaju da je bruto domaći proizvod Kine porastao za više od pet posto prošle godine. To bi značilo da je bio ispunjen cilj komunističke države i stranačkog vodstva od oko pet posto rasta.
No ove godine Kinezima neće biti lakše jer su problemi i dalje isti. Golema nekretninska kriza nije riješena: prezadužene građevinske tvrtke, poput Evergrandea i Country Gardena, još uvijek se bore za opstanak. Cijene stanova padaju, a sve manje se gradi. Prošla su vremena u kojima je građevinska industrija činila trećinu kineskog gospodarstva.
Rekordan broj mladih ljudi je bez posla. Osim toga, društvo stari, stanovništvo se smanjuje, a mnogi Kinezi više ne žele djecu. Domaća potražnja ostaje slaba. To stavlja pritisak na gospodarstvo, i dalje usmjereno na proizvodnju i izvoz, a pritom slabi inozemna potražnja.
Zemlja je na pragu deflacije, a to znači da se bori s padanjem cijena - što se smatra lošim za gospodarstvo i pogubnijim od inflacije. Komunističko vodstvo već je najavilo daljnje mjere za poticanje gospodarstva. Državne banke tako su dodatno smanjile kamatne stope da bi potaknule ulaganja.
Međutim, prema međunarodnim analitičarima, nema općeg koncepta za poticanje i otvaranje gospodarstva - temeljni problem je Xijeva politika, svedena na suzbijanje osobnih i gospodarskih sloboda te neizbježno jačanje utjecaja vladajuće Komunističke partije.