Trgovački sud u Pazinu u ponedjeljak je potvrdio ono što su sindikati i ekonomisti već dugo najavljivali - Uljanik ide u stečaj. No, začudo, dionica pulskog Uljanika u petak je porasla 30 posto, što se naizgled može činiti vrlo čudnim. Evo što se zapravo dogodilo
Dionica Uljanika u petak je porasla 30 posto, a njena je vrijednost s 58 podignuta na 75 lipa. U isto vrijeme prije dvije godine za dionicu Uljanika moglo se dobiti 50 kuna.
To, drugim riječima, znači da je u dvije godine dionica Uljanika dotučena - ubilježila je pad cijene od 99 posto, pa iako 30 posto plusa u jednom danu može djelovati impresivno, zapravo je riječ događaju od nultog značenja jer dionica već dva mjeseca struže po samom dnu, a u pojedinim danima vrijednost joj je padala do samo tridesetak lipa.
Nakon što je postalo jasno da za Uljanik neće biti spasa dioničari su krenuli u rasprodaju i, kao i u slučaju Agrokorovih perjanica prije dvije godine, našli su se kupci koji su računali da je dobro vrijeme da kupe masu dionica za mali novac.
Tako je i u petak netko odlučio da je dobar potez kupiti oko 40.000 dionica Uljanika po 75 lipa u nadi da će na njima moći zaraditi u idućim trgovinskim danima.
Stečaj Uljanika nije nužno loša vijest jer će se proizvodnja u nekom obliku možda moći nastaviti, zbog čega se burzovni špekulanti nadaju pozitivnim signalima koji će dionicu potjerati u plus.
Dodatan impuls dionici Uljanika u petak dao je ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat rekavši kako u ovom trenutku još uvijek nema 'analizu kolega iz Kine' te u idućih nekoliko dana očekuje povratnu informaciju o interesu kineske kompanije China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC) za brodogradilišta Uljanik i 3. maj.
U ponedjeljak, neposredno pred objavu odluke o stečaju, burza je suspendirala trgovanje dionicama Uljanika, no u toku radnog dana ono će se nastaviti pa će biti zanimljivo vidjeti u kojem će smjeru krenuti dionica, tj. hoće li burzovni ulagači stečaj brodogradilišta proglasiti dobrom ili lošom viješću.