Knjiga zagrebačke sociologinje Saše Poljanec Borić 'Kultura angažirane sociologije', koja donosi 13 analitičkih i kritičkih tekstova o društvenim aspektima suvremenog razvoja hrvatskog društva, predstavljena je u Zagrebu
Knjiga u izdanju Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar sadrži tekstove nastale od 2006. do 2012. 'u realnom vremenu', a koji su kontekstualizirali društveno relevantne teme, a koji su, ocijenjeno je, uslijed posvemašnje medijske blokade glavnih dnevnih novina i nacionalnih tjednika objavljeni u kulturnim glasilima i na slabo vidljivim portalima.
Sociolozi Ivan Rogić i Inge Tomić-Koludrović istaknuli su oštrinu teorijske analize, ljepotu stila i društvenu angažiranost tekstova.
Predmet kritike većine tekstova u knjizi je barbarizacija tranzicijskih praksa u suvremenom hrvatskom društvu. Razumijevanje sociologijskog teksta što ga autorica zagovara i prakticira posredno osnažuje sumnju u etičnost 'akademiziranih' analiza tranzicijske drame u hrvatskom društvu, kazao je Ivan Rogić s Instituta Ivo Pilar.
U tekstovima se tematiziraju projekti održivog ruralnog razvoja, afera Cvjetni trg u Zagrebu, izgradnja golf na Srđu, devastacija Korčule, osvrti na pisanje medija o nekim od tih afera, i slični.
Knjiga govori s koliko je pregnuća Saša Poljanec Borić svoj cjelokupni znanstveni i građanski habitus stavila u funkciju zaštite zajedničkog javnog dobra nestalog u procesu paradoksalne modernizacije, kazala je Inge Tomić-Koludrović sa Sveučilišta u Zadru.
Odgovorna u razotkrivanju različitih aktera u ugrožavanju javnih dobara, knjiga je također potvrda koliko je važno da znanstvenici dijele svoje spoznaje sa najširom javnošću, što je kod nas vrlo rijetka pojava, dodala je Inge Tomić-Koludrović.
Glumica i aktivistica na zaštiti Cvjetnog trga Urša Raukar, zahvalila je autorici na sudjelovanju u zaštiti Cvjetnog trga i naglasila njezinu važnost u objašnjenju i znanstvenom razumijevanju šireg društvenog problema ugrožavanja javnog prostora.
Autorica se požalila na hrvatski znanstveni sustav koji 'ne može prepoznati vrijednost interdisciplinarnog obrazovanja“ i na društveni sustav koji ne može prepoznati suštinski problem s uništavanjem javnog dobra, pa se, kako kaže, angažirala onako kako je „jedino mogla u kućnoj radinosti, zanatom sociologa'.
Saša Poljanec Borić zaposlena je na Institutu Ivo Pilar i bavi se sociologijom i ekonomikom turizma, marketingom u turizmu, ekonomskom sociologijom malih i srednjih poduzeća te temama lokalnog institucionalnog razvoja.