7. Međunarodna autorska kreativna konferencija – MAKK

Djeca s kolodvora YouTube i TikTok: glazbeni virusi među mladima!

22.11.2019 u 14:57

Bionic
Reading

Je li balkanska trap glazba hrvatskim glazbenicima 'otela' mladu publiku? Zašto Jalla Brat i Senidah oduševljavaju hrvatske srednjoškolce, a njihove roditelje užasavaju? Kako je YouTube postao dominantna glazbena tržnica i tko tu, zapravo, naviše profitira? Što domaća glazbena industrija može ponuditi mladima i zašto joj to (ne) uspijeva?

Ova, ali i brojna druga pitanja, otvorit ćemo na panel diskusiji 'Djeca s kolodvora YouTube' na ovogodišnjem MAKK-u, 28.11. u Muzeju suvremene umjetnosti Zagreb. O glazbenom, društvenom i medijskom značaju turbo folka, trapa i hip hopa razgovarat će Vojko V koji je ipak MAKK-u rekao 'može!', Neven Kepeski, osnivač časopisa za mlade OK!, književni izdavač i medijski profesionalac, zatim Boris Jokić, viši znanstveni suradnik Instituta za društvena istraživanja, ideolog kurikularne reforme, ali i glazbeni urednik i kolumnist te Relja Milanković Reksona, glazbeni autor, producent i osnivač vodećeg regionalnog hip hop labela, Bassivity Digital. Moderator panela bit će Goran Komerički s Hrvatskog radija.

Ovoj, vjerujemo, vrućoj i sadržajnoj panel diskusiji prethodit će uvodno predavanje profesora na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, skladatelja i dirigenta Mladena Tarbuka koji će nam otkriti kako je 'folk postao turbo'. Njegov umjetnički put složen je i razgranat; u posljednjih 30 godina dirigirao je ponajboljim svjetskim ansamblima, djela su mu se izvodila na najprestižnijim festivalima, a veliki dio svoje stvaralačke energije posvetio je i mladima kao profesor kompozicije, dirigiranja, orkestra i glazbene teorije. U svojoj prezentaciji potkrijepljenoj glazbenim primjerima iz bliže i dalje povijesti opisat će glazbeni i društveni razvoj tzv. folk, turbo folk glazbe i balkanike te njihovih ishodišta u narodnoj glazbi i kulturi regije.

Ovogodišnja konferencija nudi zanimljiv program, a na njoj ćemo ove godine još doznati i može li umjetna inteligencija zavladati glazbenim top listama, može li robot napraviti bolju pjesmu od najtrofejnijih dobitnika Porina, kako će pop glazba zvučati u 2020., kakva je budućnost kreativaca, a kakva njihova sadašnjost u RH, prepoznaje li se u našoj zemlji pozitivna snaga i veliki potencijal kulturnih i kreativnih industrija i rad kreativaca, kakvi su pravni okviri za njihov rad i što o aktualnim temama s područja autorskog prava i intelektualnog vlasništva kažu pravni stručnjaci …

O ovim i mnogim drugim temama na ovogodišnjem MAKKu izlagat će i razgovarati i ministrica kulture RH Nina Obuljen Koržinek, iskusni programer, znanstvenik i poduzetnik s područja umjetne inteligencije Davor Runje, glazbenik i producent Zvonimir Dusper Dus, odvjetnik Mladen Vukmir, glazbenik Johnny Palmer, prof. dr. sci s Pravnog fakulteta u Zagrebu Romana Matanovac Vučković, međunarodni stručnjak u području audiovizualne industrije i ravnatelj HAVC-a Christopher Marchich, filmski redatelj Antonio Nuić, glazbenik i producent Tomo in der Mühlen, glavni direktor HDS ZAMP-a Nenad Marčec i mnogi drugi.

Vidimo se 28. i 29.11. u MSU Zagreb!