Izložba "Bućan 21 Split - Bućan na moru" otvara se u utorak navečer u Galeriji Emanuela Vidovića u Splitu.
Slikar i grafički dizajner Boris Bućan na izložbi se predstavlja najnovijim radovima koji su od protekle godine, kada su prvi put izloženi, izazvali znatno zanimanje publike, napisao je u povodu izložbe povjesničar umjetnosti Dalibor Prančević.
"Bliži se obilježavanje puna četiri desetljeća otkada Boris Bućan svojim vizualnim uracima velikih dimenzija započinje suptilno atakirati pažnju prolaznika grada Splita i time upisuje splitski HNK na kartu institucija neosporno osjetljivih na suvremene pristupe mediju vizualnih komunikacija", ističe Prančević dodajući da je ova izložba "prvi korak prema obilježavanju obljetnice nedvojbeno važne za grad Split"
Bućan je, ističe Prančević, upisan u hrvatsku povijest umjetnosti kao njezin važan protagonist, još od eksperimentalnih istupa u javnom prostoru grada Zagreba i izlaganja u zagrebačkoj Galeriji SC krajem šezdesetih kada se evidentno priklanja progresivnom strujanju konceptualne umjetnosti i novim oblicima umjetničkog ponašanja, pa sve do danas.
Posebno vrijedne radove ostvario je u području grafičkog dizajna, odnosno dizajna vizualnih komunikacija, opet s naglašenim konceptualnim profilom, podsjeća.
Iz bogatog Bućanova opusa Prančević ističe seriju plakata što ih je početkom osamdesetih počeo realizirati za Hrvatsko narodno kazalište u Splitu (sezona 1982/83. i 1983/84.). "Primjerci tih plakata nisu ostali zabilježeni samo na splitskim ulicama nego su predstavljani na relevantnim međunarodnim umjetničkim smotrama kao što je to Venecijanski bijenale (1984.)", podsjeća.
Organizator izložbe je Udruga kultura 46 - galerija 46 u koprodukciji s Muzejom grada Splita i 67. Splitskim ljetom. Izložba je realizirana uz potporu Grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije.
Boris Bućan rođen je 1947. godine u Zagrebu, završio je Akademiju likovnih umjetnosti u Ljubljani. Na domaćoj likovnoj sceni pojavio se krajem sedamdesetih godina izvodeći intervencije u javnim urbanim prostorima grada. Do sada je imao više od 70 samostalnih izložbi i više od 160 nastupa u kolektivnim izložbama.
Njegova djela danas se nalaze u najistaknutijim muzejima i galerijama u svijetu (MOMA, New York; Cooper-Hewitt Museum, New York; Staatliches museum fur angewandte kunst, München; Deutsches plakat Museum, Essen; State Library of Victoria, Melbourne).
Dobitnik je niza priznanja, među kojima se ističu nagrade Zagrebačkog salona (1970. i 1983.), ZGRAF-a (1984), Brončana plaketa, Varšava (1974.), Zlatna medalja, BIO Ljubljana (1984, 1988, 1992.), Zlatna plaketa Triennala kazališnog plakata, Novi Sad (1974.), Grand Prix na Triennalu plakata, Trnava, Slovačka (1995.) te prva nagrada na 7. međunarodnom bijenalu kazališnog plakata, Rsezów, Poljska (1999.).