suradnja zagreba i beograda

Izložba fotografija 'Krivo srastanje' gostuje u Beogradu

29.08.2023 u 12:28

Bionic
Reading

Izložba fotografija Ivana Posavca i Milislava Mije Vesovića 'Krivo srastanje' iz Zbirke Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb koje prikazuju omladinsku kulturu sedamdesetih i ranih osamdesetih godina predstavit će se u Salonu Muzeja savremene umetnosti Beograd

Riječ je o fotografskim radovima u kojima se prožimaju umjetnost i popularna kultura te koje predstavljaju oblik otpora dominantnim kulturalnim modelima putem razvoja takozvane omladinske kulture kasnih sedamdesetih i ranih osamdesetih.

Izložba predstavlja 'poletovsku fotografiju' koja je u svojim danima slave prekoračivala zadane granice reportažne ili dokumentarne fotografije da bi naposljetku, postavši lokalni fenomen, mnogi autori i njihovi opusi postali dio dominante odnosno muzealizirane umjetničke prakse, poručili su iz Muzeja suvremene umjetnosti (MSU).

Naziv izložbe 'Krivo srastanje' odabrala je kustosica izložbe Leila Topić aludirajući na album Azre iz 1984. Na naslovnici albuma, koju potpisuje zagrebački dizajnerski tandem Greiner & Kropilak, prikazana je crno bijela fotografija radnika pri izlasku iz tvornice, vizualno bliska motivima s Posavčevih fotografija.

Većina izloženih fotografija datira iz razdoblja zrelog socijalizma, objavljena je ili je nastala za reproduciranje u Poletu ili Studentskom listu, sjecištu različitih vidova studentskih pokreta, životnih stilova, spolnosti, studentske i radničke svakodnevice ili ljevičarske kritike sustava.

Riječ je o uglavnom reportažnim, urbanim fotografijama kojima su Posavec i Vesović upražnjavali Bressonov pojam odlučujućeg trenutka: interpretirali događaje ili novinarske pripovijesti uvjetovani praktičnim ograničenjima poput kratkog vremenskog roka ili uredničkih kriterija, ne pribjegavajući pritom konvencionalizaciji fotografije tipičnoj za dnevne novine.

Gostovanje izložbe u Beogradu rezultat je međumuzejske razmjene projekata između zagrebačkog i beogradskog Muzeja suvremene umjetnosti.