Zagrebačko knjižničarsko društvo (ZKD) održalo je u srijedu forum pod nazivom "Pedeset nijansi pismenosti" o različitim vrstama pismenosti i njihovoj važnosti za donošenje informiranih odluka i uspješnog funkcioniranja u suvremenom društvu.
Na jubilarnom 50. ZKD forumu govorilo se o tome koliko su povezane i neodvojive čitateljska, financijska, znanstvena, zdravstvena, medijska i komunikacijska pismenost te koliko su ključne za uspješno funkcioniranje u suvremenom društvu, donošenje informiranih odluka i zaštitu od dezinformacija te financijskih i zdravstvenih rizika, priopćio je ZKD, koji je forum organizirao u suradnji s Hrvatskom narodnom bankom.
Viceguverner HNB-a Bojan Fras istaknuo je da Hrvatska u odnosu na druge zemlje stoji vrlo dobro što se tiče financijske pismenosti te podsjetio što sve HNB-a radi u edukaciji građana - od Tjedna novca, Muzeja novca “Monterra” pa do Velike učeničke debate koja okuplja srednjoškolce iz cijele Hrvatske na debati o financijskim temama.
U panel raspravi "Pismenost je životno važna", u kojoj su sudjelovali stručnjaci iz različitih sfera pismenosti, književnica i teatrologinja Nataša Govedić osvrnula se na čitateljsku pismenost istaknuvši kako za nju treba osigurati određene društvene uvjete poput slobode, a upravo su knjižnice paralelni sustavi formalnom obrazovanju koje osiguravaju tu slobodu.
O medijskoj pismenosti govorio je Božo Skoko te istaknuo da na njoj treba kontinuirano raditi jer živimo u svijetu pretjerane inflacije sadržaja, a o važnosti pismenosti u upotrebi umjetne inteligencije, osobito u svjetlu kritičkog vrednovanja onoga što nudi govorila je Lana Ciboci Perša.
Liječnik Natko Beck istaknuo je važnost edukacije "najslabijih karika", prvenstveno djece kako bi osnažili njihovo samopouzdanje i veliku znatiželju, a znanstvena novinarka Tanja Rudež složila se da je potrebno mijenjati obrazovni sustav u skladu s vremenom u kojem živimo, navodi se u priopćenju.
ZKD, najveće regionalno knjižničarsko društvo u Hrvatskoj, ove godine obilježava 50 godina od osnutka. ZKD forum pokrenut je 2019. godine zbog potrebe neprestanog razvoja knjižničnih službi i usluga te potrebe za stalnim stručnim usavršavanjem, a održava se osam puta godišnje.
Za program ZKD forum ZKD je dobio nagradu Zaklade Dr. Ljerka Markić-Čučuković za knjižnicu, ustanovu, udrugu i pojedinaca, koji promiču knjižničarsku struku i bibliotekarstvo općenito u 2019. godini.