Balet posvećen životu ruskoga plesača Rudolfa Nurejeva, svojevrstan test tolerancije za službeni Kremlj zbog priče o gay romansi, u utorak je osvojio nagrade u najznačajnijim kategorijama za Prix Benois, jedno od najprestižnijih svjetskih baletnih natjecanja
Među dobitnicima nagrade koju je 1991. u Moskvi utemeljila Međunarodna plesna udruga, je i koreograf baleta Kirill Serebrennikov, kojega čeka suđenje da bi ga se, po riječima njegovih pristaša, kaznilo zbog 'izazivanja' ruskog establišmenta.
Balet 'Nurejev' osvojio je Prix Benois u kategoriji najboljega muškog plesača, najboljeg kompozitora, najboljeg koreografa i u kategoriji najbolje produkcije.
Umjesto Serebrennikova nagradu je u Boljšoj teatru primio skladatelj Ilja Demucki, s obzirom na to da je slavni koreograf u kućnome pritvoru.
Rudolf Nurejev, kojega mnogi smatraju jednim od najboljih baletana svih vremena, umro je u 6. siječnja 1993. u 55 godini od posljedica AIDS-a.
Jedan od najiščekivanijih događaja u kulturnom životu Moskve od početka prate kontroverze. Trebao je premijerno biti prikazan u srpnju prošle godine, no zbog, kako se nagađalo, politički motivirane odluke donesene samo tri dana prije svjetske premijere, otkazan je uz napomenu da će se održati 4. ili 5. svibnja 2018.
Glavni ravnatelj Boljšoj teatra Vladimir Urin 10. srpnja prošle godine na konferenciji za novinare rekao je da nije posrijedi pritisak iz Kremlja, objasnivši da ga je je nazvao ministar kulture Vladimir Medinski koji ga je je pitao kako se nositi s pitanjima novinara.
Nakon konferencije, novinska agencija Tass je izvijestila da je produkcija odgođena na osobni zahtjev Medinskog te je citirala izvor blizak ministru: 'Ministarstvo kulture je bilo gnjevno zbog činjenice da nastup izgleda kao propaganda koja promiče netradicionalne seksualne vrijednosti'.
Od samog početka bilo je jasno da će balet biti provokativan. Nurejev je bio otvoreno gay i skandalozno je napustio SSSR 1961. godine. Bio je poznat po svome geniju, no stekao je i reputaciju ekscentrika.
Prema pisanju lista Kommersant, kazalište je kupilo prava na korištenje fotografije nagog Nurejeva, koju je slikao slavni Richard Avedon, kao pozadine za predstavu.
Balet 'Nurejev' premijeru je ipak imao u prosincu prošle godine, no producenti Boljšoj baleta zabranili su da da u publici sjede osobe mlađe od 18 godina.
U međuvremenu je Serebrennikov optužen za pronevjeru državnih sredstava, što je odlučno opovrgnuo.
Njegovi pristaše kažu da je koreograf jednostavno žrtva avangardne predstave te da su njegova liberalna stajališta zasmetala konzervativno orijentiranim osobama u vrhu ruskih kulturnih institucija.
Kremlj je opovrgao navode po kojima je sudski progon Serebrennikova politički motiviran.
Zamisao o Prix Benois rođena je u Moskvi, a njezini utemeljitelji uspjeli su dobiti pokroviteljstvo UNESCO-a ujesen 1992.
Nagrada je dobila ime po Aleksanderu Nikolajeviču Benoisu (1870. - 1960.), ruskome kazališnom umjetniku, likovnom kritičaru, slikaru, piscu i jednome od začetnika ruske secesije.
Nagradu je 1992. dizajnirao skulptor Igor Ustinov, sin poznatoga glumca Petera Ustinova, pranećak Aleksandra Benoisa.