Ministarstvo kulture raspisat će 4. ožujka javni poziv za projekte pristupa i dostupnosti kulturnih sadržaja osobama s invaliditetom i djeci i mladima s teškoćama u razvoju, za što je osiguralo dva milijuna kuna
Pilot natječaj je na zajedničkoj konferenciji za novinare u Uredu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u Zagrebu najavila ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek.
'Sudjelovanje osoba s invaliditetom u kulturnim sadržajima iznimno je važno jer pridonosi podizanju razine kvalitete njihova života, a istovremeno afirmira njihove kreativne, umjetničke i intelektualne potencijale. Također doprinosi izjednačavanju mogućnosti, povećavanju kvalitete življenja društva u cjelini, ali i jačanju kapaciteta za što bolju integraciju osoba s invaliditetom u sve segmente društva', rekla je ministrica.
Ograničavanje i nemogućnost pristupa kulturnim uslugama i sadržajima, te sudjelovanja u njima smanjuje mogućnost razvoja vještina i znanja djece i mladih s teškoćama u razvoju, napomenula je.
Ministarstvo kulture prepoznalo je potrebu za poboljšanjem na tome području pa prvi put raspisuje javni poziv za predlaganje programa koji omogućuju pristup i dostupnost kulturnih sadržaja osobama s invaliditetom i djeci i mladima s teškoćama u razvoju.
Natječaj će biti raspisan u srijedu, 4. ožujka, za njega je osigurano dva milijuna kuna, a vrednovat će se projekti u iznosu od minimalno 20.000 do najviše 200.000 kuna. Pravo podnošenja prijave imaju umjetničke organizacije, zaklade i udruge koje djeluju u kulturi, umjetnosti i socijalnoj djelatnosti, a imaju sjedište i obavljaju djelatnosti na području Hrvatske.
Ministrica je posebno izdvojila poticanje povezivanja i partnerske suradnje između ustanova i organizacija civilnog društva koje djeluju u kulturi i umjetnosti i onih koje djeluju u socijalnoj djelatnosti, posebno onih koje se bave potrebama osoba s invaliditetom.
Plan je tijekom sljedeće dvije do tri godine pratiti realizaciju, odgovore i potrebe, te prilagođavati natječaj tako da postane redoviti natječaj Ministarstva kulture.
Najavila je još jedan natječaj koji će ići u realizaciju krajem ove ili početkom sljedeće godine, a bit će usmjeren na investicijsku potporu kulturnim ustanovama kako bi se omogućio pristup osobama s invaliditetom i posebnim potrebama.
'Sljedeći je korak, za što će biti potrebna puno veća sredstva, ciljani poziv unutar naših natječaja za investicijsku podršku, kako bismo aktivnije i u suradnji s lokalnom samoupravom krenuli u prilagodbu svih kulturnih prostora', poručila je Obuljen Koržinek.
Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak pozdravila je odluku Ministarstva kulture da se osiguranjem sredstava za projekte aktivno priključi poticanju jednakih mogućnosti za sve građane.
'Taj poziv doista smatramo doprinosom za uključivanje osoba s invaliditetom u život općenito', rekla je Slonjšak dodajući kako je pristupačnost ujedno i jedno od temeljnih prava priznatih Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom, koju je Hrvatska potpisala i ratificirala.
'Govorimo o preko 11,5 posto građana, znači negdje oko 500.000 osoba koje imaju različita oštećenja, različite su dobi i različitih potreba, a vjerujemo da mnogi od njih imaju potrebu da se uključe u kulturu', rekla je Slonjšak.
Svatko od njih ima drugačije potrebe i specifičnosti, a intencija je svima koji to žele omogućiti ulazak u kazalište, knjižnicu, kino i uživanje u sadržajima bilo kojeg kulturnog objekta, dodala je.
'Bez adekvatnog pristupa, bez prilagodbi, to neće biti moguće. Osiguravanje sredstava jedan je od pozitivnih pomaka. Ako je Hrvatska u mnogim segmentima dobila niz nagrada za pomake vezano za osobe s invaliditetom, tada je i ovo prostor u kojem treba popuniti praznine', poručila je Slonjšak.