Kina i Jugoslavija od 1948. do 1971.

Najavljeno je predstavljanje knjige 'Revolucionari, revizionisti, dogmatičari, pseta i luđaci'

03.03.2023 u 16:13

Bionic
Reading

Predstavljanje knjige Zvonimira Stopića 'Revolucionari, revizionisti, dogmatičari, pseta i luđaci: Kina i Jugoslavija od 1948. do 1971.' održat će se u srijedu, 8. ožujka 2023., u 18:30 sati u prostorijama Konfucijeva instituta Sveučilišta u Zagrebu, na adresi Savska 25 (2. kat Studentskog centra). U predstavljanju knjige sudjelovat će Damir Agičić, Tvrtko Jakovina, Krešimir Jurak i Zvonimir Stopić

Znanstvena monografija Revolucionari, revizionisti, dogmatičari, pseta i luđaci: Kina i Jugoslavija od 1948. do 1971. autora Zvonimira Stopića nastala je na temelju sustavnog istraživanja kinesko-jugoslavenskih odnosa poduzetog između 2013. i 2018. g., tj. tijekom doktorskog studija u sklopu Odsjeku za povijest međunarodnih odnosa Sveučilišta Capital Normal u Pekingu.

Građa na kineskom, srpsko-hrvatskom i engleskom jeziku, prikupljena u arhivima i knjižnicama Pekinga, Beograda, Zagreba, New Yorka, Washingtona, Bostona, Austina i Yorba Linde (Los Angeles), autoru je omogućila opisati više-perspektivan pregled složenih kinesko-jugoslavenskih hladnoratovskih odnosa.

Primarni cilj ove knjige je predstaviti odnose između Jugoslavije i Kine, njihove sukobe i rijetke trenutke suradnje u sferama zajedništva socijalističkih zemalja, "Trećeg svijeta" te Ujedinjenih naroda (UN). Definiranje perspektiva koje su Jugoslavija i Kina dizajnirale jedna prema drugoj u razdoblju između 1948. i 1971., razumijevanje uloge koju je njihov odnos odigrao unutar globalnog komunističkog bloka, preispitivanje razlika i sličnosti koncepata koje su ove dvije zemlje razvijale prema zemljama "Trećeg Svijeta", kao i istraživanje njihovih stavova prema UN-u, a koje ova knjiga uključuje, pomaže nam rekonstruirati razloge i motivaciju koje su ove dvije udaljene zemlje poticale na razvijanje blago opisano turbulentnih odnosa.

Kao sekundarni cilj, ova knjiga proširuje rasprave vezane uz kineske i jugoslavenske koncepte međunarodnih odnosa, ulogu koju je pokret nesvrstanosti odigrao tijekom Hladnog rata, utjecaj koji su Kina i Jugoslavija imale na svjetske događaje, te će preispitati uzročnost događaja koji su prethodili priznanju Narodne Republike u UN-u 1971.

Ova knjiga pomaže nam bolje razumjeti kontekst iz kojeg su proizašli povijesni fenomeni poput kineskog odbijanja jugoslavenskog priznanja 1949., kinesko-jugoslavenski val prijateljstva u razdoblju između 1955. i 1958., kineske oštre napade na Jugoslaviju, Savez komunista Jugoslavije i Josipa Broza Tita osobno, kinesko-jugoslavensko rivalstvo oko zemalja "Trećeg svijeta", iznenadnog obrata kineskih stavova prema Jugoslaviji načinjenog usred Kulturne revolucije, kontinuirane potpore Jugoslavije priznavanju kineskih prava u UN-u, održavane unatoč razvidnim razlikama, stavovima i prepirkama, i sl.

Uz pružanje pretpostavki za bolje razumijevanje specifičnosti kinesko-jugoslavenskih hladnoratovskih odnosa, ova knjiga će pružiti svježu perspektivu šireg horizonta događaja: onog koji se ticao Jugoslavije i Kine izravno, kao i onog u kojeg su uključeni neki zapamćeniji događaji Hladnog rata. Urednik izdanja je Damir Agičić, recenzenti Jože Pirjevec i Marie-Janine Calic, autor pregovora Tvrtko Jakovina, a izdavač Srednja Europa iz Zagreba. Knjigu je originalnim karikaturama ilustrirao Luka Stopić, dok je ilustracije za naslovnicu izradio Josip Sušac.

O autoru:

Zvonimir Stopić (左立明) rođen je 9. veljače 1983. g. u Zagrebu. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu završio je povijest i filozofiju. Usavršavao se na Sveučilištu u Ljubljani kao korisnik programa Erasmus+, na Sveučilištu za jezik i kulturu u Pekingu (北京语言大学) te Luxembourg School of Business (LSB). Doktorirao je 2018. na Sveučilištu Capital Normal (首都师范大学) u Pekingu.

Autor je knjige Revolucionari, revizionisti, dogmatičari, pseta i luđaci: Kina i Jugoslavija od 1948. do 1971. (2022.). Od 2015. radi kao pomoćnik ravnatelja Centra za studij civilizacija (文明区划研究中心) Sveučilišta Capital Normal u Pekingu, a od 2019. zaposlen je i kao docent na Odsjeku za globalnu povijest Sveučilišta Capital Normal. U Hrvatskoj, surađuje sa Zagrebačkom školom za ekonomiju i management (ZŠEM), na kojoj predaje o Kini i Aziji te u sklopu koje koordinira "CroaAsia Institute". Zvonimir je također i suradnik China-CEE Instituta (中国—中东欧研究院). U svojim istraživanjima bavi se kinesko-jugoslavenskim odnosima, tzv. "Trećim svijetom", diplomacijom Hladnog rata, područjem jugoistočne Europe, te suvremenim međunarodnim odnosima koji uključuju Kinu.