Izložba posvećena hrvatskom majstoru stripa, karikature i crtanoga filma Walteru Neugebaueru, otvorena jučer u zagrebačkoj Galeriji Klovićevi dvori, prva je velika retrospektiva iznimno bogata opusa crtačkog virtuoza i prvog najboljeg 'pravog' hrvatskog strip crtača koji je dosad, po mišljenju mnogih, bio nedovoljno istražen te pomalo zanemaren
'Kad se govori o Walteru Neugebaueru teško je reći tko je on zapravo, jer bio je i strip-crtač, koji je uz karikaturalni crtao i realistični strip; bio je urednik, režiser i grafički dizajner - on je bio umjetnik u najširem smislu riječi', kazala je povjesničarka umjetnosti i koautorica izložbe Branka Hlevnjak
Izložba je nastala s namjerom da se podsjeti na ime Waltera Neugebauera te kroz revalorizaciju njegova djela mlađim generacijama predstavi opus našeg zasigurno prvog najboljeg strip crtača, nakon njegova starijega kolege Andrije Maurovića koji je u strip unio slikarski pristup, kazala je Hlevnjak.
'Walter Neugebauer – retrospektiva' donosi izbor eksponata grupiranih u 132 cjeline raspoređene u pet tematskih jedinica – ilustraciju, karikaturu, strip, film i reklame, koje prate razdoblje od kasnih tridesetih do osamdesetih godina prošloga stoljeća. Primjerci originalnih stripova, ilustracija za strip-albume, strip-slikovnica, te slike, akvareli i crteži, pa čak i propagandni spot iz 1988. u kojemu Neugebauer govori o svojem radu, suradnicima, obitelji, hobijima i slično, raspoređeni su na dvije etaže Galerije, nudeći cjelokupan presjek umjetnikova bogata stvaralačkog opusa.
Izložba počinje sa stripovima iz Neugebauerova lista 'Veseli vandrokaši', koji je pokrenuo 1938. kad je imao tek 17 godina. Slijede 'pustolovna' soba, 'western' soba, pa soba posvećena strip izdanju 'Zabavnik' i 50-tim godinama, uključujući legendarni 'Plavi vjesnik'. U podrumu se na TV ekranima vrti nekoliko kratkometražnih animiranih filmova – 'Bušo - hrabri izviđač' iz 1958. i 'Narod odlučuje - svi na izbore' (1945.), a na jednom se zidu odvija projekcija animiranog filma 'Veliki miting' iz 1951., praćenog brojnim pripremnim ilustracijama.
Autor stručne koncepcije izložbe je Frano Dulibić, a koautori za pojedine dionice, uz Branku Hlevnjak, još su Robert Neugebauer, Daniel Rafaelić, te Iva Sudec Andreis i Koraljka Jurčec Kos, koje su ujedno i kustosice izložbe. Prostornu koncepciju izložbe osmislili su Ana Bednjanec, Branka Hlevnjak i Koraljka Jurčec Kos
Kustosica Koraljka Jurčec Kos istaknula je kako je riječ o prvom ozbiljnom i kritičnom izboru radova okupljenom u izložbi koja je rezultat autorske suradnje složne ekipe stručnjaka.
'Frano Dulibić smjestio je Waltera Neugebauera u kontekst europske i svjetske povijesti umjetnosti komparirajući ga sa sadašnjim pojavama na svjetskoj sveni. Branka Hlevnjak obradila je kompletnu povijest hrvatskog stripa kroz reprezentativan izbor učinjen iz tisuća tabli. Daniel Rafaelić pokušao je 'ući pod kožu pravom majstoru', a Iva Sudec Andreis zapisala je sve razgovore s Robertom Neugebauerom', kazala je Jurčec Kos.
Ravnateljica Klovićevih dvora Marina Viculin zahvalila je svima koji su pridonijeli realizaciji izložbe i istaknula kako je ona rezultat ozbiljnog istraživačkog posla koji dokazuje da ta galerija može njegovati i održavati širok raspon interesa u jednakom intenzitetu. 'To treba ovome gradu i to je nešto što kuća ovako velikih kapaciteta treba, može i hoće raditi', kazala je Viculin.
Walter Neugebauer (1921.-1992.) smatran je jednim od utemeljitelja hrvatskoga stripa. Bio je jedan od osnivača Zagrebačke škole crtanog filma, a utemeljio je i studio Walter Neugebauer Production, u kojemu su izrađivani stripovi, crtani filmovi, ilustracije, dječje knjige i grafike. U domaćoj i europskoj kinematografiji upamćen je kao autor, animator i redatelj animiranih, igrano-reklamnih i namjenskih filmova.