EVOLUCIJA JEZIKA

Ovo su riječi godine: Znate li što znače?

02.12.2024 u 09:50

Bionic
Reading

Idiom 'brain rot', koji označava pogoršanje mentalnog ili intelektualnog zdravlja osobe uslijed beskrajnog skrolanja društvenim mrežama, proglašen je riječju godine 2024. u tradicionalnom izboru Oxford University Pressa

U izboru je glasalo više od 37.000 osoba, a uz brain rot, u finale je ušlo još pet riječi ili izraza: trendi riječ s TikToka demure (skroman, suzdržan), dynamic pricing (dinamična izmjena cijena u skladu s potražnjom, pojam koji je eksplodirao nakon naglog poskupljenja ulaznica za koncert Oasisa), lore (narodna predaja, baština), romantasy (fiktivni žanr književnosti i filma koji spaja fantasy i romantiku) te slop (loš sadržaj na internetu koji je obično generirala umjetna inteligencija).

Oxford University Press objavio je da je izraz brain rot 2024. dobio novo značenje u kontekstu izražavanja zabrinutosti o utjecaju konzumiranja pretjeranih količina nekvalitetnog online sadržaja, posebno na društvenim medijima, prenosi The Guardian.

On je, inače, prvi put upotrijebljen 1854. u knjizi 'Walden' američkog transcendentalista Henryja Davida Thoreaua.

Casper Grathwohl, predsjednik Oxford Languagesa, jedinice britanskog izdavačkog giganta koja se bavi praćenjem razvoja jezika, prokomentirao je izbor sljedećim riječima: 'Pojam brain rot govori o jednoj od percipiranih opasnosti virtualnog života i načina na koji koristimo svoje slobodno vrijeme. Riječ je o sljedećem poglavlju u kulturnom razgovoru o čovječanstvu i tehnologiji. Nije iznenađujuće to da je većina glasača prihvatila taj izraz, podržavajući ga kao naš izbor ove godine. Također mi je fascinantno to da su pojam 'trulež mozga' usvojile generacije Z i alfa, društvene zajednice koje su u velikoj mjeri odgovorne za korištenje i stvaranje digitalnog sadržaja na koji se taj izraz odnosi.'

O užem izboru odlučilo je vijeće od četiri stručnjaka, kojim je predsjedala leksikografkinja Susie Dent, najpoznatija po svojim pojavljivanjima u emisiji 'Countdown' na Channelu 4.

Svoju riječ godine proglasio je i Cambridge Dictionary. Riječ je o pojmu manifest, koji označava popularni trend samopomoći - zamišljanje postizanja cilja u nadi da će to povećati vjerojatnost njegova ostvarenja.

Collins Dictionary za riječ godine proglasio je brat, koju je popularizirala britanska pjevačica Charli XCX na jednom od pop albuma godine, a tradicionalno se prevodila kao 'derište'. Charli XCX proširila je značenje ove riječi dodavši joj kontekst razuzdane boemske estetike koja danas vlada među mladima, a karakteristična zelena boja omota tog albuma čak je zaštićena patentom.

Podsjetimo, prošle godine u Oxfordovom izboru pobijedila je riječ rizz, skraćeni oblik pojma karizma, koji se koristi i kao glagol sa značenjem približnim hrvatskim pojmovima 'zbariti, zašprehati, smuvati'. Tako se donedavno prilično konzervativni izbor u potpunosti prilagodio ukusima generacijama milenijalaca i njihovih nasljednika.