Uoči izlaska novog albuma Pearl Jama, ovaj megapopularni bend organizirao je slušaonice za najvatrenije fanove, a na njima zabranio upotrebu mobitela. Ovo je otvorilo raspravu koja traje već desetljeće te publiku, ali i izvođače, generalno dijeli na bumere i one mlađe, sklonije prihvaćanju tekovina vremena. Zato vas pitamo: možete li i vi ostaviti svoj uređaj na sat, dva ili tri i prepustiti se glazbi?
Titani alternativnog rocka Pearl Jam u travnju izdaju dugo očekivani dvanaesti studijski album 'Dark Matter', a tim povodom organizirali su nekoliko okupljanja svoje moćne baze fanova. Na njima odabrani obožavatelji imaju priliku poslušati novi album te se družiti s Eddiejem Vedderom i članovima benda. U Londonu će se 21. ožujka održati središnje okupljanje fanova za Europu, a bend je još u siječnju u Los Angelesu najavio da je na tim druženjima zabranjena upotreba mobilnih telefona.
Imajući u vidu tvrdoglavu antiestablišmentsku politiku Pearl Jama, koji se već desetljećima bori protiv upliva velikih igrača glazbene i medijske industrije na njihov rad i odnos s publikom, potpuno je logično da bend što duže želi zadržati novu glazbu pod staklenim zvonom. Ipak, uz razinu penetracije mobitela u sve aspekte života, koju više nije moguće ignorirati, mlađim generacijama nikako nije jasno zbog čega bi netko svojim fanovima uskratio mogućnost čuvanja uspomene na druženje s njima.
Ovaj potez Veddera i ekipe podsjetio je i na druge glazbenike koji njurgaju protiv mobitela. Najsvježiji je slučaj Boba Dylana, a on je prošle godine tijekom kratke europske turneje proveo hatišerif o zabrani mobilnih telefona na svojim koncertima. Čak je 2019. prekinuo koncert u Beču dok osiguranje po njegovoj naredbi iz dvorane nije izbacilo čovjeka koji ga je fotografirao te ga time iritirao.
Po sličnom ekstremizmu u kontroli ponašanja publike ozloglašen je i kalifornijski bend Tool, a koji ljudima također naplaćuje enormno skupe ulaznice za koncerte i pritom im zabranjuje da svoje iskustvo zabilježe na prijenosnim uređajima. Publiku su zbog mobitela gnjavile i dive kao što su Beyonce, Madonna i Adele, a potonja je s koncerta otjerala ženu koja je snimala cijeli njezin nastup mobitelom montiranim na stalak.
Neki su glazbenici, međutim, otišli korak dalje te su, po uzoru na popularne komičare kao što su Chris Rock, Kevin Hart i Amy Schumer, sklopili partnerstvo s popularnim startupom Yondr. Njihov inovativni proizvod – futrola u kojoj se mobiteli zaključavaju tijekom nekog događaja – među prvima je prigrlio Jack White te je na koncertima čak i izgovarao njihov slogan 'isključite se s mobitela i uključite u život'. Sličan potez poduzeli su ultrapopularni kostimirani švedski metalci Ghost, pa su na koncertima imali i označene zone u koje možete prošetati u slučaju da morate obaviti hitan telefonski poziv. Najluđi je ipak bio primjer pokojnog Princea jer je 2013. protjerao mobitele s koncerta iako mu je glavni sponzor turneje bio – Samsung.
Od svih ovih događaja proteklo je, međutim, nekoliko godina ili čak desetljeće, mobiteli su na koncertima postali dio inventara, a u međuvremenu smo imali i pandemiju, pa se danas malo tko usuđuje bilo što propisivati ili zabranjivati publici. Tim više je ova gesta Pearl Jama pomalo neočekivana i nagovještava da bi se mogla proširiti i na njihovu predstojeću svjetsku turneju. Zato vas pitamo za vaše mišljenje o ovoj temi u anketi u nastavku.