IZLOŽBA U ZAGREBU

Podzemna putovanja istaknutih umjetnika

20.05.2014 u 15:06

Plakati

Izvor: Promo fotografije / Autor: Promo

Bionic
Reading

Putujuća izložba 'Slike iz podzemne: plakati Škole vizualnih umjetnosti iz podzemne željeznice, od 1947. do danas', koja donosi presjek radova nastalih tijekom više od šezdeset godina u toj vodećoj instituciji u obrazovanju umjetnika, dizajnera i kreativnih profesionalaca, otvara se 27. svibnja u Izložbenom salonu Izidor Kršnjavi zagrebačke Škole primijenjene umjetnosti i dizajna (ŠPUD)

Izložit će se 58 plakata dizajniranih za Školu vizualnih umjetnosti (SVA), koji su bili izloženi u sustavu newyorške podzemne željeznice dajući uvid u povijest te visokoškolske ustanove te talent brojnih dizajnera i ilustratora koji su prošli kroz nju.

Predstavit će se 29 autora, Gail Anderson, Marshall Arisman, Gene Case, Ivan Chermayeff, Paul Davis, Sal DeVito, Louise Fili, Audrey Flack, Nathan Fox, Bob Gill, Robert Giusti, Milton Glaser, Phil Hays, Steven Heller, Mirko Ilić, Viktor Koen, Stephen Kroninger, Marvin Mattelson, James McMullan, Jerry Moriarty, Tony Palladino, Stefan Sagmeister, David Sandlin, Paula Scher, Eve Sonneman, Gilbert Stone, George Tscherny, James Victore i Robert Weaver

Izložbu su organizirali Mirko Ilić, bivši učenik ŠPUD-a, a danas profesor na SVA, i Francis DiTommaso, ravnatelj SVA galerija, u suradnji s Udrugom bivših učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna (UBU) te Hrvatskog dizajnerskog društva.

Predajem na toj školi iz čistog veselja, ali i iz inata jer nisam nikad išao na Akademiju, niti sam završio nešto više od Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna, rekao je Mirko Ilić na današnjoj konferenciji za novinare. Škola vizualnih umjetnosti je zanimljiva jer nema strukturu i hijerarhiju, svaka grupa odlučuje što će se predavati, a ja niti ne ocjenjujem svoje studente niti tražim od njih da dolaze na sat, dodao je, ustvrdivši da to dobro funkcionira, s obzirom da njegov odjel godišnje 'proizvede' tri ili četiri komercijalno najuspješnija ilustratora u SAD-u.

SVA ima više od šest tisuća studenata na Manhattanu te 35 tisuća bivših polaznika u 100 zemalja, a od sredine pedesetih bila je među prvim akademskim institucijama koje su prepoznale potrebu za alternativnim marketinškim strategijama u privlačenju novih studenata. Na stanicama njujorške podzemne željeznice postavljeni su plakati koji su oglašavali školu, osmišljeni da u isto vrijeme budu i atraktivni i provokativni. Među njima su bili i radovi istaknutih umjetnika Ivana Chermayeffa, Miltona Glasera i Georgea Tschernyja, predavača na fakultetu koji su iskoristili narudžbu za plakat kako bi kroz svoje radove istražili što to znači biti umjetnikom i dizajnerom te naručenim plakatima dali svoj vlastiti autorski glas.

Kustos izložbe koja je već bila, među ostalim, u Beogradu i Ljubljani, izvršni je dopredsjednik SVA Anthony P. Rhodes, a bit će otvorena do 9. lipnja. Na njegov poziv pokrenuta je i umjetničko-edukativna suradnja između SVA i ŠPUD-a, s ciljem afirmacije mladih umjetnika i dizajnera te njihovim povezivanjem sa svjetskim tokovima u umjetnosti i grafičkom dizajnu.

Suradnja je počela prošle godine u Sloveniji na otvorenju izložbe 'Underground Images', a SVA je dodijelila i dvije stipendije učenicima zagrebačke škole. Dobili su ih Hana Reberski i Ivan Stanišić, koji će ovo ljeto u New Yorku imati priliku surađivati sa svjetski poznatim i uspješnim dizajnerima i umjetnicima.

Zagrebačka izložba održava se u kontekstu ovogodišnjeg međunarodnog festivala dizajna Dan D koji će se održati od 30. svibnja do 1. lipnja u prostoru bivše vojne bolnice u Vlaškoj 87. Središnja D-izložba te manifestacije predstavit će 28 projekata mladih dizajnera, Young Balkan Designers donosi najbolje radove mladih autora iz cijele regije, a ovogodišnjom temom "Dizajn na rubu" propitivat će se granice poimanja dizajna izvan njegovih uvriježenih okvira.