četverodnevna svečanost čitanja

Poruka brojnih sudionika Noći knjige: Čitati, čitati, čitati

22.04.2017 u 08:55

Bionic
Reading

Čitati, čitati, čitati... i ovu noć provesti budni s knjigom u ruci, poruka je brojnih sudionika tradicionalne manifestacije Noći knjige, među kojima i onih okupljenih u petak navečer u Medijateci Francuskog instituta u Zagrebu, Hrvatskom P.E.N. centru, Hrvatskom školskom muzeju, Školskoj knjizi, Knjižari Ljevak, Knjižnici Marije Jurić Zagorke...

Nove knjige pod naslovom 'Francuska veza' predstavili su tako u Medijateci Francuskog instituta prevoditelji Sanja Šoštarić, Marija Paprašarovski i Adrian Cvitanović te urednica Irena Lukšić. Riječ je o naslovima koji tematski dotiču Francusku - 'Azijada' Pierrea Lotija, 'Djeca albatrosa' Anais Nin i 'Autobiografija na sve četiri' Jerzyja Giedroyca.

Iziđimo na ulice i gradske trgove i čitajmo!

Knjižara Ljevak pozvala je pak sve da 'u noći u kojoj se presvlačimo iz svojih pidžama, napuštamo fotelje, krevete i sva ostala udobna mjesta za čitanje unutar četiri zida, iziđemo na ulice, gradske trgove, u knjižnice, knjižare i kafiće i ČITAMO, ČITAMO, ČITAMO'.

Pozivu su se i odazvali brojni 'knjigoljupci' za koje je pripremljen bogat i raznovrstan program. Počeo je druženjem poznatoga hrvatskog dječjeg pisca Želimira Hercigonje s mladim čitateljima. Po temeljnoj naobrazbi diplomirani pravnik, Hercigonja je do sada objavio zamalo tridesetak knjiga jer se književnim umjetničkim stvaralaštvom bavi već dvadesetak godina. Pet njegovih djela uvršteno je u lektirni popis djela za osnovnoškolce - 'Vodenjak i stara kruška', 'Prašnjavko', 'Poštar Zeko Brzonogi', 'Kjel - crna labud ptica' i 'Tajni leksikon'.

Uslijedilo je druženje naslovljeno 'Poezija u noći' prepuno stihova i razgovora o poeziji. Svoje stihove čitali su Tomica Bajsić, Ivana Bodrožić, Lara Mitraković i Ana Škvorc, predstavnice generacije 90+, a s autorima je razgovarao Davor Rozić.

Razgovori o otkriću čitanja....

U P.E.N. centru u vili Arko pisci Nadežda Čačinovič, Zvonko Maković, Sonja Manojlović, Sibila Petlevski, Igor Rajki i Neven Vulić govorili su o svom iskustvu čitanja, svojoj povijesti čitanja, kao i o prijelomnim trenucima u životu popularnih književnih likova vezanim uz otkriće čitanja (utjeha koju nalazi Dickensov David Copperfield) ili o brojnim romanima o odrastanju i autodidaktičnom nadilaženju ograničenja vlastitoga života.

Društvo hrvatskih književnih prevoditelja priredilo je u Vinyl baru u Bogovićevoj prevoditeljsko-pjesničku večer naslovljenu 'Stihom na stih' na kojoj su sudjelovali prevoditeljice i prevoditelji Dubravka Dorotić Sesar, Lea Kovács, Mate Maras, Boris Perić, Ingrid Šafranek i Dinko Telećan.

Hrvatski školski muzej ugostio je pak dr. sc. Borisa Jokića u programu 'Kako smo (pre)živjeli školu' koji je s njima podijelio svoja sjećanja na školski život i obrazovni put, o tome kako je živio trešnjevački osnovnoškolac, klasični gimnazijalac, američki maturant, zagrebački student i doktorand na Cambridgeu, zatim o tome zašto je teško mijenjati školu i kako će izgledati škola budućnosti. Posjetitelji su mogli razgledati i izložbu 'Kad bi drveće hodalo: ostavština Grigora Viteza u Hrvatskom školskom muzeju' te vidjeti i originalne rukopise poznatih Vitezovih pjesama.

U Knjižnici Marije Jurić Zagorke predstavljen je roman Zorana Roška 'Minus sapines' u izdanju Naklade OceanMore o kojemu su, uz autora, govorili književna kritičarka Ivana Rogar i urednik Neven Vulić.

Tradicionalnim porukama o važnosti jačanja kulture čitanja u Zagrebu u petak je u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK) u Zagrebu otvorena šesta po redu Noć knjige, manifestacija posvećena razgovoru o literaturi i svemu onome što knjiga predstavlja ili treba predstavljati u suvremenome društvu, ove godine proširena na čak četiri dana intenzivnog fokusa na ljepotu i značenje pisane riječi.

Manifestaciju zajednički organiziraju Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Knjižni blok -Inicijativa za knjigu, NSK, Knjižnice grada Zagreba, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA te portal za knjigu i kulturu Moderna vremena Info, a koordinator cjelokupnoga programa je NSK. 

Realizaciju programa financijski su pomogli Udruga za zaštitu prava nakladnika ZANA, Grad Zagreb i Ministarstvo kulture, podržava ga Odjel za UNESCO pri tom ministarstvu, a održava se pod pokroviteljstvom hrvatske vlade.

Noć knjige 2017. održava se i u Sloveniji i Crnoj Gori, i to četvrti put, a od ove godine manifestaciji se pridružila i Bosna i Hercegovina.