'PRIJELOMNA GODINA'

Povijesni muzej sprema veliku izložbu o 1918. u Hrvatskoj, pogledajte fotografije

08.11.2018 u 12:30

Bionic
Reading

Hrvatski povijesni muzej 11. studenog u 11 sati otvara izložbu '1918. – prijelomna godina u Hrvatskoj', na isti dan i u isto vrijeme kad je prije točno stotinu godina službeno završio Prvi svjetski rat. Time će u godini proglašenoj Europskom godinom kulturne baštine obilježiti stogodišnjicu završetka rata

Za povijesni razvoj hrvatskog naroda 1918. je bez sumnje bila prijelomna, navode iz HPM-a, dodajući da krajem te godine Hrvatska raskida sve državnopravne veze s Austro-Ugarskom Monarhijom i ulazi u novu jugoslavensku zajednicu.

Izložba će, najavljuju, dati pregled važnijih ratnih i političkih događaja tijekom 1918., ukazati na specifične društvene pojave te objasniti povijesne procese koji su utjecali na život stanovnika Hrvatske u posljednjoj ratnoj godini. Ponudit će 518 izložaka – muzejskih predmeta, arhivske, filmske i knjižnične građe koja se čuva u hrvatskim baštinskim ustanovama te manji broj predmeta posuđen od inozemnih ustanova i privatnih vlasnika.

Članovi Narodnog vijeća na osnivačkoj sjednici 5. – 6. listopada 1918.
  • Karta 'Neue Triaskarte der Habsburger Monarchie', izdavač i tisak: Kartogr. Anstalt, Beč (oko 1912.)
  • Maketa broda Sankt Georg, autor Mirko Radović (Mornarička radionica Tivat), 2. pol. 20. st.
  • Tri austrougarska vojnika na straži, Talijansko bojište, 1915. – 1918.
  • Zavoj za prvu pomoć, proizvođač Johnson & Johnson, New Brunswick, SAD, 1918.
  • Ratni dnevnik Stjepana Kolandera, 1. 1. – 14. 7. 1918.
    +31
1918. – prijelomna godina u Hrvatskoj Izvor: Licencirane fotografije / Autor: HDA

Odabrana građa pritom je, ističu, raspoređena u pet tematskih cjelina koje prate kronološki slijed od početka 1918. do sredine 1919.

Prva cjelina s naslovom preuzetim iz suvremene narodne uzrečice 'Care Karlo, carice Zita šta ratuješ kad nemate žita' ukazuje na teško gospodarsko stanje u Monarhiji obilježeno sve otvorenijim nezadovoljstvom stanovništva, nemirima u vojnim redovima, dezerterstvom i zahtjevima da se rat što prije završi.

U drugoj cjelini, 'Vrijeme deklaracija', predstavljene su različite i međusobno suprotstavljene političke ideologije sudionika s hrvatskog i južnoslavenskog prostora u rješavanju nacionalnog pitanja.

Treća cjelina, 'Živilo Narodno Vijeće! Živjela slobodna, suverena država Slovenaca, Hrvata i Srba!' središnji je dio izložbe. Predstavlja osnivanje Narodnog vijeća Slovenaca, Hrvata i Srba u Zagrebu i zasjedanje povijesne sjednice Sabora Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije 29. listopada 1918.

U četvrtoj cjelini nazvanoj 'Između želje i stvarnosti' predstavljeno je kratkotrajno, ali značajnim događajima ispunjeno razdoblje postojanja Države Slovenaca, Hrvata i Srba, a u petoj cjelini, 'Nemirni mir', predstavljen je ulazak Države SHS u Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca 1. prosinca 1918. te rješavanje jadranskog pitanja na Mirovnoj konferenciji u Parizu tijekom prve polovine 1919.