U čak četiri EU projekta kao partner sudjeluje i Prirodoslovni muzej Rijeka, a u sklopu njih dosad je proveo brojne aktivnosti, od istraživanja i zaštite biološke raznolikosti do osmišljavanja edukativnih programa
Primorsko-goranska županija, osnivač te ustanove, priopćila je u srijedu da je muzej partner u projektima "LIKE - Život na krškom rubu", "CLAUSTRA+ - Prekogranična destinacija kulturnog i zelenog turizma Claustra Alpium Iuliarum", "KRASn'KRŠ - Zaštita i valorizacija baštine te razvoj održivog turizma u prekograničnom krškom krajoliku" i Kulturno turistička ruta "Putovima Frankopana".
Područje interesa projekta "LIKE - Život na krškom rubu" je krški rub, niz strmih stijena i vapnenačkih padina u Sloveniji i Hrvatskoj na sjeveru Istre, preko Ćićarije do Učke.
Na ovom području je dugotrajna interakcija čovjeka i prirode proizvela osebujne biološke, kulturne i estetske vrijednosti, a održavanje tog odnosa nužno je za njihovo očuvanje, ističu iz županije.
Bogat prirodni potencijal područja nalazi se pod sve većim pritiscima posjetitelja, ali i dugih ljudskih aktivnosti, s obzirom na neposrednu blizinu gusto naseljenih područja s koparsko-tršćanske i opatijske strane.
Muzej je u okviru ovog projekta štitio i obnavljao biološku raznolikost, uspostavom zajedničkog programa upravljanja i praćenja stanja Natura 2000 sa slovenskim partnerima.
Nabavljena je potrebna oprema za dodatna terenska i laboratorijska istraživanja, uređen je poseban dio Botaničkog vrta uz zgradu muzeja namijenjen zaštiti biljnih vrsta u posebnom režimu zaštite.
Osmišljen je i realiziran edukativni program Natura 2000, u sklopu kojeg su priređeni on-line materijali i provedeno više od 40 radionica u muzeju i drugim lokacijama.
Cilj projekta "CLAUSTRA +" je turističko vrednovanje ostataka antičkog obrambenog kompleksa Claustra Alpium Iuliarum od Rijeke do područja uz Soču u Sloveniji.
Muzej je sudjelovao u pedesetak predavanja, radionica i vodstva u muzeju i na terenu. Dva puta je održana manifestacija "Rimska noć u prirodi", pokraj konzerviranih ostataka obrambenog zida kod Studene, sjeverno do Rijeke.
Obavljena su i terenska istraživanja s ciljem utvrđenja modela vegetacije u rimsko doba, a u Botaničkom vrtu muzeja je otvoren Rimski vrt s biljkama koje su Rimljani koristili i koje su nekada rasle na području kompleksa Claustre.
U sklopu projekta „KRASn'KRŠ" radilo se na prilagodbi turističke ponude potrebama modernih posjetitelja vezano uz četiri postojeća objekta krške baštine u Sežani, Škocjanskim jamama, Brodu na Kupi i Puntu, koji su se nadogradili u interpretacijske centre a muzej je izradio krovnu interpretacijsku strategiju.
Osmišljen je i multimedijalni interdisciplinarni prikaz krša te putujuća izložba i održan prvi Festival krša.
Među ostalim aktivnostima, Prirodoslovni muzej Rijeka trasirao je poučnu stazu na širem području Malog Platka i otvorio Interpretacijski centar Visoki krš u sklopu uređenja novog stalnog postava u Kaštelu Zrinskih u Brodu na Kupi.
Muzej je projektni partner i na projektu „Kulturno-turistička ruta Putovima Frankopana“, s ciljem zaštite i prezentacija kulturne baštine velikaške obitelji Frankopan na području Primorsko-goranske županije, koja obuhvaća 17 kaštela i tri sakralna objekta.
U stalnom postavu u Kaštelu Zrinskih će se na atraktivan način i uz korištenje najsuvremenijih muzeografskih pristupa i tehnologija prikazati prirodnu baštinu Kupske doline i Gorskog kotara, od Kupe i života u njoj, goranskih šuma i njihovih stanovnika do najviših vrhova planina.
Posjetitelji će moći naučiti više o uvjetima života na različitim staništima, o rijetkim i ugroženim vrstama, ali i tradicijskom suživotu čovjeka i prirode na ovom području. Uređenje ovog postava očekuje se krajem 2020. godine, izvijestila je Primrosko-goranska županija.