OTVOREN MUZEJ ELTZ

Vukovarsko čudo - svi ministri u jednom gradu

23.01.2014 u 18:29

  • +15

Otvorenje drugog dijela stalnog postava muzeja Dvorac Eltz

Izvor: tportal.hr / Autor: Lucija Bušić

Bionic
Reading

Vjerojatno nijedno kulturno događanje u Hrvatskoj nije dosad uspjelo na jednom mjestu okupiti sadašnje i bivše ministre kulture te sve one koji nešto znače u hrvatskoj muzeologiji kao što je to bilo na otvaranju cjelovitog stalnog postava Gradskog muzeja Vukovar u Velikom dvoru

Koliko dugo je trajalo obnavljanje vukovarskog muzeja, najbolje svjedoči to da su u procesu sudjelovali svi dosadašnji ministri kulture. Tako su na otvaranje, koje je pripalo aktualnoj ministrici Andreji Zlatar Violić, došli bivši ministri Božo Biškupić i Antun Vujić te njihovi suradnici, među kojima i Branka Šulc koja je odigrala važnu ulogu u ovoj priči obnove Gradskog muzeja koja traje od vremena Domovinskog rata i još danas brine o povratu nestalih umjetnina.

Kako je na samom početku svečanosti naglasila ravnateljica Gradskog muzeja Vukovar i autorica koncepcije, kustosica Ruža Marić, pripreme za ovo otvaranje započele su još 1992. pod egidom 'muzeja u progonstvu' kada je uz pomoć Muzejskog dokumentacijskog centra trajalo sakupljanje građe i stvaranje muzeja u prostoru zagrebačkih Klovićevih dvora i Mimare.


Istodobno počela je i prikupljanje donacija hrvatskih umjetnika na inicijativu tadašnjeg ministra kulture Bože Biškupića, a danas ta zbirka okuplja oko 1400 umjetnina i trebala bi biti predstavljena tijekom godine. Apel da u ovoj godini bude riješen i vlasnički status prostora dvorca Eltz uputio je ministrici kulture vukovarski gradonačelnik Željko Sabo koji je u emocijama nabijenom govoru kazao kako ga muči što dvorac još uvijek nije u vlasništvu grada, iako mu je grof Eltz, također prisutan na otvaranju, kazao da ga želi pokloniti gradu, no to dosad nije ni s kim uspio dogovoriti.

'Ovo je tek prvo poluvrijeme i od vas, ministrice, očekujem da u ovoj godini završimo Vučedol da Vukovar može pokazati svoju kulturnu baštinu', kazao je Sabo.

Grof Georg Eltz predstavio se kao učenik hrvatskog jezika. 'Da je moj otac živ, bio bi sretan i ponosan što je dvorac obnovljen, kao i muzej, na svjetskoj razini. Obećavam da ćemo to riješiti i održat ću riječ i dvorac će doći u ruke građana', kazao je Eltz kojeg je gradonačelnik Sabo iznenadio poklonivši mu album obiteljskih fotografija koji se nalazio u muzeju.

Sabo o udaji kustosice

Vukovarski gradonačelnik Željko Sabo je na otvaranju posebno zahvalio ravnateljici Gradskog muzeja Vukovar Ruži Marić za obavljen posao i pred krcatom dvoranom joj poručio neka se konačno uda, na što mu je Marić odgovorila da je ona još uvijek samohrana djevojka.

'Ulazimo u prostor gdje se susrećemo s pravom baštinom koju nitko nije gradio da bi bila svrha samoj sebi. Sve što se radi, radi se zbog ljudi. Ovo je financijski i tehnički najsloženiji projekt i jasno je da tek danas počinje pravi posao. Kako upravljati muzejom i privući ljude, kako da kultura ne bude samo elitni moment u životu te postane razvojni moment Vukovara', zaključila je ministrica kulture Andrea Zlatar Violić na otvaranju.

Podsjetimo, kompleks dvorca Eltz koji uključuje Veliki dvor i Gostinjac s paviljonima prezentiran je javnosti krajem 2011. godine, a prva faza stalnog postava Gradskog muzeja Vukovar u prizemlju dvorca Eltz otvorena je lani u siječnju povodom Noći muzeja.

Dovršeni stalni postav koji je otvoren večeras nadovezuje se na svečane dvorane i ambijentalne prostore u prizemlju, među kojima je soba posvećena osnivaču Antunu Baueru, te rekonstruirane najreprezentativnije prostorije dvorca poput Mramorne dvorane, Dvorana zrcala, Barokne dvorane i salona, Lovačkog salona i prostorije s prikazom vlastelinstva Eltz.

Na tri i pol tisuće kvadratnih metara u 17 soba raspoređeni su raznoliki tematski blokovi.

Najvećim dijelom izložena je građa iz fundusa Gradskog muzeja Vukovar. Značajan dio izložene građe koja je podrijetlom s vukovarskog područja čuvao se od vremena Drugog svjetskog rata do danas u brojnim muzejima širom Hrvatske, zbirke su dodatno dopunjene posudbom i otkupom prvenstveno etnografske i povijesne građe.

Danas novootvoreni stalni postav Gradskog muzeja Vukovar prezentira arheološku prošlost vukovarskog kraja, povijesni razvoj Vukovara, život na lesnom grebenu – etnografsku baštinu i tradicijsku kulturu, multimedijalnu prezentaciju Domovinskog rata i ratnu kronologiju, te temu Vukovar danas - život u višenacionalnoj zajednici. Postav muzeja vrijedan je 14 milijuna kuna.

Obnovljena spomenička cjelina Gradskog muzeja Vukovar i i Gradski muzej Vukovar dio su projekta 'Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar-Vučedol' Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva kulture i Razvojne banke Vijeća Europe.