Martello, koji je svojim sviranjem na niškim mostovima u znak podrške petosatnoj studentskoj blokadi razljutio srpske vlasti, svojevrsni je pionir nekonvencionalne misije: nastupao je do sad i u Ukrajini, Afganistanu, na Trgu Taksim... gdje god su sukobi i prosvjedi. Europski parlament dodijelio mu je i priznanje.
Njemački pijanist Davide Martello, koji je svojim sviranjem na niškim mostovima u znak podrške petosatnoj studentskoj blokadi u subotu, 5. travnja, razljutio srpske vlasti i dobio izgon iz Srbije, svojevrsni je pionir nekonvencionalne misije. Ovaj neobični glazbenik već godinama putuje svijetom, često u zone sukoba i prosvjeda, kako bi svirao na svom klaviru koji vuče pomoću prikolice zakvačene za bicikl.
Za Božić 2012. godine, nastupao je za vojnike u Afganistanu, a posebnu pozornost javnosti privukao je u lipnju 2013., tijekom prosvjeda u istanbulskom parku Gezi. Tada je, na Trgu Taksim, održao koncert pred tisućama okupljenih, izvodeći klavirski recital koji je trajao čak 14 sati. Premda je večer prošla bez intervencije policije, već sljedećeg dana turske su mu vlasti zaplijenile klavir.
Martello je nastupao i tijekom ključnih trenutaka u Ukrajini – na Majdanu u Kijevu te u Donjecku, usred rata u Donbasu. Godine 2015. pojavio se na mjestima terorističkih napada u Francuskoj. Nakon napada na redakciju lista Charlie Hebdo u siječnju, a potom i nakon napada u Parizu u studenome iste godine, dopremio je svoj klavir biciklom pred pariški Bataclan, mjesto gdje je u napadu ubijeno 89 osoba, i ondje izveo 'Imagine' Johna Lennona u znak solidarnosti sa žrtvama.
U listopadu 2018. sudjelovao je u velikim ekološkim prosvjedima u Njemačkoj – na demonstracijama 'Wald retten – Kohle stoppen', protiv sječe šume Hambach zbog širenja rudnika ugljena. U lipnju 2020. godine, nakon ubojstva Georgea Floyda, svirao je u Minneapolisu kako bi podržao prosvjede protiv policijskog nasilja. U ožujku 2022. svirao je na ukrajinsko-poljskoj granici, izražavajući podršku izbjeglicama koje su bježale pred ruskom invazijom.
Martellu (1981.), poznatom i pod umjetničkim imenom Klavierkunst, Europski je parlament dodijelio i priznanje za 'izvanredan doprinos europskoj suradnji i promicanju zajedničkih vrijednosti'. Prema informacijama s njegove službene stranice, cilj mu je odsvirati koncert u svakome glavnom gradu svijeta.
Njegov posljednji nastup završio je, međutim, njegovim protjerivanjem iz Srbije. Posjet je najavio na svojim društvenim mrežama, pozvavši prosvjednike da sami predlože pjesme koje žele čuti: koncert u Nišu započeo je Carskim maršem iz 'Ratova zvijezda'. No, prema službenom rješenju, u Srbiju je ušao kao turist - zbog sumnje da njegov boravak nije u skladu s navedenom svrhom, policija mu je naložila da napusti teritorij Srbije u roku od tri dana, najkasnije do srijede, 9. travnja.
Prije dolaska u Srbiju, Martello je posjetio Tursku, gdje su također u tijeku prosvjedi protiv vlasti.