U Sjedinjenim Američkim Državama 28. listopada obilježava se Dan čokolade, koju obožava čak 52 posto ljudi
Jedno istraživanje je pokazalo da oko 65 posto ispitanika najviše voli mliječnu čokoladu, a čokoladno mlijeko mnogi nazivaju i šampanjcem siromašnih.
Čokoljupci kažu da postoje dvije vrste najbolje hrane - čokolada i voće - ali ako izaberete voće, mora biti umočeno u čokoladu.
Pretpostavlja se da su Olmeci još prije 2600 godina kuhali čokoladnu smjesu. Visokorazvijena civilizacija Maja u travnju je priređivala slavlja u čast boga kakaa Ek Chuaha, tijekom čega bi se prinosile životinjske žrtve i dijelili pokloni, a zrna kakaovca bila su prihvaćena kao sredstvo plaćanja. U Meksiku su potvrđena slična slavlja.
Azteci su pili čokoladni napitak zagrijan i bez trunke slatkoće, ali su dodavali začine poput vanilije i čilija, a tek će Europljani napraviti slatkiš od čokolade. Španjolski redovnici su prvi u Europi pripravljali čokoladu, još uvijek tekuću, te su počeli dodavati šećer i cimet.
Današnja čokolada djelo je Nizozemca Conrada J. van Houtena koji je 1828. patentirao hidrauličnu prešu koja je mrvila zrna kakaovca iz kojeg je nastao prah. Englezi su 1847. počeli miješati taj prah sa šećerom i rastopljenim maslacem kakaa, a takva je čokolada ubrzo postala omiljena. Švicarac Daniel Peter je eksperimentirao s mlijekom kao sastojkom i uspio je proizvesti prvu mliječnu čokoladu 1875.