Vjerojatno većinu nas muči kako uštedjeti hrani, na koju vjerojatno otpada većina kućnog budžeta. Postavlja se pitanje kako jesti zdravo unatoč sve višim cijenama
Sve više novca izdvajamo za hranu. Za to možemo okriviti krizu, slabu ekonomiju, globalno zatopljenje, no unatoč svemu, još postoje načini za pametno kupovanje i štednju.
Evo koje vam strategije mogu pomoći da smanjite troškove kupnje namirnica, a da ne žrtvujete nutricionističku vrijednost.
Planirajte unaprijed
Imajte na umu što vam treba taj tjedan, što ćete iskoristiti i nemojte kupovati previše. Uvijek planirajte tjedni meni, ali i planirajte kako iskoristiti ostatke hrane. Prije kupnje obavezno nešto lagano pojedite da ne idete gladni u kupnju namirnica, jer onda u pravilu kupujete više. Držite se liste i ne kupujte impulzivno. Provjerite što je sniženo ili na akciji.
Pravite zdrave izbore, oni su jeftiniji
Jesti zdravo može vam zbilja uštedjeti novac. Prema pisanju Journal of the American Dietetic Association, obitelji koje idu na dijetu i prave zdrave izbore, ne samo da imaju vitkiji struk, već i smanje potrošnju i reduciraju budžet za hranu. Smanjite porcije, ne kupujte nezdravu hranu poput grickalica, gaziranih pića, pekarskih proizvoda, jednom riječju, hranu koja ima kalorija, ali malo nutritivne vrijednosti.
Kupujte sezonsko voće i povrće
Uvijek kupujte sezonsko voće i povrće koje ima prihvatljiviju cijenu nego neko uvozno koje kod nas ne uspijeva u određeno doba godine. Tijekom ljetnih mjeseci kukuruz, tijekom svibnja jagode, tijekom jeseni grožđe.
Nosite ručak na posao, u školu, na predavanja
Pakiranje ručka ne samo da štedi novac, već znate i sve sastojke koje unosite u organizam. Na taj način odlično čuvate budžet i jedete zdravije. Pripremite si lagani sendvič sa salatom, sirom, rajčicama. Djetetu pripremite zdrav sendvič za školu ili predavanje.
Uštedite na proteinima
Kad god možete, proteinima bogatu hranu poput mesa i ribe zamijenite grahom, jaja tofuom. Jednom tjedno jedite voće i povrće. Jaja su pak sjajan izvor proteina koja možete jesti za doručak, ručak i večeru.
Kupujte hranu koju ćete odmah iskoristiti
The Environmental Protection Agency procjenjuje kako se godišnje u Americi baci 30 milijuna tona hrane. Da biste hranu što manje bacali, ostatke iskoristite za ručak neki drugi dan; napravite sendvič od mesa koje vam je ostalo od ručka. Ili ostatke ponesite na posao pa ćete imati ručak.
Kupujte robne marke
Svi veliki lanci imaju svoje robne marke i razne akcije. Pratite koji su to proizvodi i svakako čitajte sastojke kako biste bili sigurni da dobivate najviše što možete za svoj novac. Ako kupujete, recimo, žitarice za mlijeko, pregledajte sastojke i kupite one koje imaju manje aditiva i nalaze se u manje otmjenom pakovanju.
Ako imate priliku, zasadite svoj mali vrt
Ovo ima i daleko većih prednosti od uštede novca. Jesti hranu koju ste sami proizveli. Svježe rajčice i krastavce ljeti, limune, mandarine i naranče u ranu jesen. No za početak počnite možda s manjim sadnicama, a zasaditi možete i začine.