TISUĆU LISTOVA

Isprobajte recept za kolač, koji je u isto vrijeme, božanstveno hrskav i kremast

27.06.2020 u 14:06

Bionic
Reading

Hrskava i nježna korica lisnatog tijesta s bogatim slojem kreme i omiljenog voća, prava je dekadencija. Iako je ovaj kolač vizualno privlačan i 'instagramabilan', nije ni približno kompliciran koliko se čini. Pssst, ne morate ukućanima otkriti tu tajnu, neka misle da ste se u njega uložili puno vremena i truda

Kao i sva remek djela od lisnatih tijesta i kolač mille-feuille potječe iz Francuske, no pod imenom millefoglie nalazimo ga na svakom koraku u Italiji, gdje je jedna od omiljenih slastica.

Zbog svog atraktivnog izgleda, ali i jednostavnosti te neodoljivog okusa millefoglie omiljen je kolač na svim važnim proslavama, a prvi put se spominje u kuharicama iz 17. stoljeća. Kasnije je taj recept prilagodila i usavršila Marie-Antoine Carême i kao takvog ga znamo danas.

Mille-feuille na francuskom znači tisuću listova, a ako ste ga probali onda vam je jasno zašto se tako zove.

Donosimo vam recept s finom slastičarskom kremom, u koju smo dodali slatko tučeno vrhnje i voćem po izboru; jagode, maline, borovnice, breskve…

Potrebni sastojci za 8 kolača:

  • 2 komada lisnatog tijesta
  • Šećer u prahu
  • šalica voća po izboru

Za kremu

  • 250 ml mlijeka
  • pola mahune vanilije
  • 2 žumanjka
  • 55 g šećera
  • 20 g gustina
  • 100 ml vrhnja za šlag

Priprema kreme

U mlijeko ubacite sastrugane sjemenke vanilije i dodajte praznu mahunu te zakuhajte. Kad mlijeko uzavre, izvadite mahunu.

U međuvremenu istucite žumanjke sa šećerom i dodajte gustin te dobro izmiješajte. U smjesu ulijte malo uzavrelog mlijeka i dobro izmiješajte da nestanu grudice te dodajte ostatak mlijeka. Smjesu dobro izmiješajte i vratite u lonac u kojem se kuhalo mlijeko te miješate na laganoj vatri dok se krema ne zgusne.

Prebacite kremu u drugu posudu i prekrijte plastičnom folijom da se ne uhvati korica te ostavite da se ohladi.

U ohlađenu kremu dodajte istučeno slatko vrhnje.

Priprema

Lisnato tijesto pažljivo izravnajte valjkom, pospite ga lagano šećerom u prahu te ga izbockajte vilicom. Još jednom valjkom nježno pređite preko tijesta kako bi se šećer utisnuo.

Tijesto narežite na tri jednaka dijela te ga stavite na papir za pečenje i prekrijte još jednim papirom za pečenje. Na gornji papir stavite rešetku iz pećnice ili drugi pleh kako biste spriječili da se korice previše napuhnu.

Pecite ih na temperaturi od 200 stupnjeva oko 15 minuta, ali ih zadnjih 4-5 minuta otkrijte da dobiju zlatnožutu boju.

Izrežite ih na jednake pravokutnike, otprilike možete dobiti 4 po trakici. Ponovite isti postupak s drugim tijestom.

Na ohlađeno tijesto nanesite kremu pomoću slastičarske vrećice s nastavkom za punjenje te dodajte voće. Preklopite s tijestom i ponovite postupak. Zadnju koricu ukrasite šećerom u prahu.

Pojedite ih što prije jer ako stoje tijesto neće biti hrskavo jer će pokupiti vlagu iz kreme.