OŽIVLJAVAJU OBITELJSKI SUKOBI

Psihologinja Mirjana Krizmanić otkriva zašto pucamo po šavovima baš u vrijeme blagdana

24.12.2017 u 15:06

Bionic
Reading

Tko ne bi poželio savršen blagdanski ugođaj kakav možemo vidjeti u holivudskim filmovima u kojima je sve kao po špagi? Zato ne čudi to da mnogi opterećeni slikom idealnog Božića pucaju po šavovima i zbog najmanje sitnice. Istaknuta psihologinja Mirjana Krizmanić za tportal savjetuje kako izbjeći ili barem smanjiti blagdanski stres

'Sve veze, romantične, bračne, prijateljske, čak i dobrosusjedske, lakše pucaju kad su pod povećanim pritiskom bilo kakve vrste. Božićne kupovine i pripreme blagdana najčešće izazivaju povećane pritiske raznih vrsta zbog nekoliko razloga: prekasnog početka priprema, prevelike užurbanosti oko poslova koje bi trebalo obaviti smireno i s veseljem, prevelikih zahtjeva u smislu želja i potreba, koje većina ljudi danas ne može zadovoljiti zbog nedostatka novca, neslaganja u pitanjima s kime i kako dočekati/proslaviti blagdane', kaže za tportal psihologinja Mirjana Krizmanić. 

Oživljavanje starih obiteljskih sukoba

U vrijeme blagdana, dodaje, ponovno se oživljavaju i tinjajući obiteljski sukobi, kako unutar uže obitelji tako i u odnosima s članovima obitelji stečenima brakom.

'Bračni partneri raspravljaju o članovima 'moje' i 'tvoje' obitelji koje ćemo pozvati, pa se tada često mogu čuti komentari: 'Nećemo zvati tvog brata jer se uvijek napije' ili 'Dosta mi je tvoje mame i njezinih recepata'. Istodobno, svi bi željeli s radošću provesti božićne blagdane, ali rijetko tko uviđa da to ovisi o svakome tko je uključen u te proslave', rekla je psihologinja Krizmanić.

Savjetuje kako se konflikti koji su vezani uz samu pripremu blagdana mogu izbjeći dobrim i pravovremenim planiranjem.

'Mnogo prije Božića trebali bismo napraviti popis osoba koje trebamo obdariti, pa tada u miru i na vrijeme, još tijekom ugodnih jesenjih dana, sve polako kupiti i pripremiti. Takav nam popis može biti koristan i sljedeće godine jer se nećemo morati mukotrpno prisjećati čime smo koga obdarili. Korisno je odlučiti i gdje ćemo ili kod koga ćemo proslaviti blagdane, tko će sve biti prisutan, postoji li netko tko nam najčešće 'ide na živce' ili čije nas primjedbe nerviraju... Tada se možemo u miru i unaprijed pomiriti s time da je to neizbježan dio obiteljskog života, koji strpljivo i s humorom treba podnijeti. Mnogi bi se možda čak sa zahvalnošću mogli tom prilikom prisjetiti kako je dobro to što još uopće imaju obitelj u zemlji u kojoj su djeca i unuci iz brojnih obitelji otišli živjeti u neku drugu zemlju. Oni koji sa svojom djecom/unucima komuniciraju samo preko Skypea ili neke društvene mreže sa sjetom će se sjećati blagdanskih svađa koje su mogle i trebale biti izbjegnute', naglašava ona. 

Kad bismo unaprijed razmišljali o tim obiteljskim uobičajenim čarkama, oduzeli bismo im svaku žaoku i svaku mogućnost da nas iritiraju, dodaje dr. Krizmanić.

Za vrijeme Božića svađamo se oko istih stvari oko kojih bismo se inače svađali

'Pa najčešće se radi o jednoj večeri i jednom ručku ili nekoj kombinaciji ručka i večere. Svatko bi trebao unaprijed promisliti o tome u kakvim vremenima živimo, koliko problema imamo (i kao pojedinci i kao obitelji i kao država), pa su onda te obiteljske kavge samo nepotreban i besmislen dodatak teškoćama s kojima se većina od nas mora nositi. Već zbog tog bismo se razloga trebali pripremiti da sve to zanemarimo i da s dobrohotnošću gledamo na sve članove uže i šire obitelji, kako bi nam barem ti božićni praznici bili mirni i ugodni. Takva priprema blagdana ojačala bi nas i za ono što nakon njih dolazi: suočavanje s različitim životnim tegobama koje muče većinu ljudi. Na tim obiteljskim okupljanjima svi se obično svađaju zbog istih stvari zbog kojih to čine već godinama: privremeno zakopanih obiteljskih sukoba ili uzajamne netrpeljivosti nekih članova proširene obitelji, hvalisanja nekih uspjesima njihove djece i šutnje drugih, čija se djeca ne pomiču u školovanju ili ništa ni ne rade', kaže Krizmanić.

Za vrijeme Božića, kaže ona, svađamo se oko istih stvari oko kojih bismo se i inače svađali da se nađemo u istom sastavu oko stola.

'Ništa se novog u to vrijeme ne događa, ali sve što postoji i nekog smeta ima prilike izaći na vidjelo. Ali kad bismo se na to na vrijeme pripremili, na činjenicu da će svekrva snahi reći da izgleda umorno ili iscrpljeno, što se njoj, svekrvi, u toj životnoj dobi nije događalo ili da su njezini kolači bolje izgledali, a i bili bolji... pa do kritiziranja unuka  i njihovog načina života.... Sve nas to čeka na božićnim večerama', kaže psihologinja Krizmanić.

ŠTO KAD SE OBITELJ OKUPI

Nitko u tih godinu dana nije postao pametniji i bolji

'Možda nije naodmet za kraj dodati i da u obiteljima u kojima se bilo što od toga očekuje ne treba nikako očekivati neki drugi, bolji scenarij. Nitko u tih godinu dana nije postao pametniji i bolji, strpljiviji i uljudniji, svi će doći kakvi su uvijek bili i sve će biti manje ili više isto. Pa neka i bude, neka smo svi još tu i zajedno, pa makar i uz 'podzemne vode' pune prigovora i zamjeranja', kaže psihologinja Krizmanić.

O svemu se tome šuti dok se hvali hrana koju jedemo, kaže ona. 

'Ali kad bismo taj uobičajeni igrokaz sami sebi odvrtjeli pred očima tjednima unaprijed, kad bismo si osmislili besmislenost svake svađe ili bilo kakvog komentara koji bilo kojem članu obitelji dajemo o nečem jednom godišnje, tada bismo mirno, pa i s ugodom, proveli tu večer ili podne i razišli se bez ikakvih sukoba', mišljenja je psihologinja.

Sve je u odluci koju treba donijeti na vrijeme, dodaje, a ta je da ćemo izbjeći sve svađe, sukobe i trzavice i da ćemo bez komentara podnijeti i razgovore koji su nam dosadni, u kojima bismo imali što reći, ali ćemo radije šutjeti ili svrnuti razgovor na neku drugu temu. Sve te neugodne i zajedljive primjedbe koje se katkada u takvim prilikama razmjenjuju nemaju smisla i ne mijenjaju ništa u međusobnim odnosima, osim što ih pogoršavaju, ističe Mirjana Krizmanić.