novi modni pravci

Recite zbogom stilu i pozdravite modni nered: Hoćemo li u ovoj godini doista pokleknuti pred trendom kojem laskavost nije jača strana?

03.01.2023 u 15:44

Bionic
Reading

Nova godina tradicionalno je i vrijeme donošenja novih odluka i poduzimanja promjena u životu. Kada je o modi riječ, sve je uočljiviji povratak Y2K estetike i oživljavanja trendova s početka 2000-ih - od popularnih serija, modnih pista pa do street stylea. Hoćemo li ove godine doista pokleknuti, dati modi vodeću riječ i zaogrnuti se plaštem trenda kojem, ruku na srce, laskavost nije jača strana

'Dok svijet tone u kaos, ove će godine sve biti u znaku zaboravljanja estetike i činjenja točno onoga što želimo,' predviđa Guardian. Prema svemu sudeći nešto se značajno događa u modnom svijetu, a da dolazi do promjene dalo se naslutiti još na modnim revijama prošlog rujna. Predstavljena odjeća, namijenjena za proljeće 2023., većinom je predstavljala svojevrsna umjetnička djela. Gotovo svaki komad bio je poseban. Kod Chloé su se nizale haljine prepune rupa, kod Marnija živopisni heklani topovi poderani po šavovima, grudnjaci napravljeni od torbica kod Givenchyja i gotovo posvuda specifičan model hlača – toliko širok da u potpunosti prekriva cipele. Bilo je to šarenilo, svojevrstan nered no sa, ipak, točno određenim pravilima.

I dok neki smatraju kako modni trendovi predviđaju budućnost, drugi su ipak nešto sumnjičaviji. Možemo i ne moramo vjerovati u Hemline Index, 'službeni' pokazatelj odnosa dužine suknji i stanja gospodarstva. Prema toj teoriji kratke suknje su u modi u vrijeme ekonomskog procvata, a što su suknje dulje, gospodarstvo je sve lošije. Ipak, ponekad je kaput samo kaput, a količina prodanog muškog donjeg rublja nije savršen pokazatelj smjera gospodarstva. No, promatranjem serviranog na modnim pistama nekako se može zaključiti da će nam svima, pa i ekonomiji, biti potrebno još neko vrijeme za oporavak.

Trendovi dolaze i odlaze, ali odjeća, poput sporta, glazbe ili umjetnosti, odražava društva iz kojih dolazi – a ako se svijet raspada, vjerojatno ćete u jednom trenutku vidjeti da se to odražava u onome što ljudi nose. Kao odličan primjer može poslužiti Portia, ikona kaosa iz druge sezone serije Bijeli lotos, koja predstavlja neku vrstu Annie Hall koju je stvorio TikTok. A tu je i Katie Holmes, ikona ulične mode, koja svakodnevno na ulicama New Yorka servira stajlingu po uzoru na svoje Dawson’s Creek dane, a modne kombinacije u kojima se kanalizira Y2K stil servira i na crvenom tepihu.

Katie Holmes
  • Katie Holmes
  • Katie Holmes
  • Katie Holmes
  • Katie Holmes
  • Katie Holmes
    +10
Katie Holmes Izvor: Profimedia / Autor: DIA DIPASUPIL / GETTY IMAGES / ERIK PENDZICH / SHUTTERSTOCK EDITORIAL / PROFIMEDIA

Trendu povratka Y2K stila nije odoljela ni bivša američka prva dama Michelle Obama koja je prilikom promocije svoje nove knjige odjenula svilenu haljinu Marine Serre izrezanu u top na vezanje. Julia Fox odjenula je pak poprilično zanimljivu kreaciju od lišća, samoproglašena 'ružna zgodna modna djevojka' Meg Superstar Princess, nosi kape za vozače kamiona i što god poželi. Nema sumnje, ove sezone dopušteno je baš sve. No, znači li to da se 2023. definitivno vraća Y2K estetika koju je Portia isfurala - hoćemo li stvarno u ovoj godini pokleknuti pred trendom, koji ruku na srce nije baš lijep?

Kako sam Alex Bovaird, kostimograf serije 'Bijeli lotos' opisuje Portiu, ona je djevojka uhvaćena negdje između 'djevojke iz Kalifornije' i 'mamurluka nakon Coachelle', a njezin karakter, baš kao i ovaj trend, su okolnosti. Portia nema stil ni modni pravac, ona jednostavno ima kolekciju raznih raspoloženja, odjevni ekvivalent ljudskom stanju. Od njezinih bizarnih džempera sa sloganom, neshvatljivo malenog kardigana preko gornjeg dijela bikinija pa do grudnjaka bez naramenica i odgovarajuće kombinacije s naramenicama koje je nosila u gradu sa svojim dečkom iz Essexa, Lothariom Jackom. Ponekad joj je do mode jako stalo, a ponekad je baš briga. Ona također nema ni previše novca. U svakom slučaju ona je netko s kim se većina nas može poistovjetiti,' kaže Alex Bovaird za The Guardian.

Ovaj nonšalantni, pomalo 'baš me briga' stil također nagovijestio Sean Monahan u svom eseju o Substacku, Vibe Shift, iz lipnja 2021. godine. Prognozer trendova koji je bio dio kolektiva koji je prije 10 godina točno predvidio normcore trend tvrdi da nas sada čeka novi kulturni pokret. Imali smo hipstere, onda smo imali hypebeastove i sada imamo ovu mješavinu Y2K estetike koja još uvijek nema svoje službeno ime. Za Monahana bi to moglo biti 'povratak fragmentiranijoj kulturi', povratak 'zločestoj nostalgiji za zločestim duhovima', povratak rock glazbi i povratak ironiji. Priznaje da nije baš shvatio što to znači za odjeću, ali jedno je sigurno - više nećemo stajati u redu za tenisice.

Naravno, nijedan se trend ne pojavljuje unutar vakuuma, a nakon mode koja je posljednjih godina bila obilježena nekom vrstom milenijske estetike nesklone riziku – sjetimo se samo bodycon haljina, Skims donjeg rublja i matchy-matchy kombinacija u puderastim nijansama lila i zelene boje. Ne čudi što će mnoge će ovo stilsko 'oslobođenje' itekako razveseliti.

Taj uglađeni, uniformirani izgled dizajniran algoritmom i vođen internetom, činio se kao da je došao s inherentnom pristranošću prema pružanju ljudima onoga što svi drugi imaju. Odjeća nije uvijek koštala bogatstvo i nije uvijek izgledala tako uredno. A obzirom na stanje gospodarstva i klime, bit će neobično, ali i teško održati taj izgled. Novi modni pokret poziva na svojevrsni stilski nered – slobodno recite 'ne' trendovima, brzoj modi i hiper-konzumerizmu. Sudeći prema viđenom, sada je vrijeme za okretanje posve nove stranice, kada je moda u pitanju.

Uz to, slučajno se cijela ova vibra i modi pokret jako lijepo slažu s oxfordskom riječi godine: 'goblin mode'. Pojam koji određuje stav u kojemu se odbacuju društvena očekivanja, a život se vodi na 'neuredan', hedonistički način, bez obzira na sliku o sebi koja se pritom projicira. Ovdje se, među mnogim stvarima, radi o svjesnom 'odbacivanju društvenih normi ili očekivanja' - što u pogledu odjeće znači iskorištavanje kaosa, no vrlo oslobađajuće, morate priznati.

Na isti način na koji smo se svi iznenada probudili u tajicama i Birkenstock klompama u srpnju 2020., velikim dijelom zbog pandemije, vrlo lako bismo se u proljeće 2023. moglo probuditi odjeveni namjerno nonšalantno, ne baš laskavo, maniri 'baš me briga' ali posve neopterećeni time.