KADA GOD POŽELITE

Sedam pravila za uvijek ukusan i sočan kolač

22.02.2015 u 10:39

Bionic
Reading

Pečenje kolača u kalupima, posebno onih dugaljastih, nije isto kao da radite klasični kolač u limu. Postoje malo drugačija pravila, ali srećom pa su vrlo jednostavna, a kolač će ispasti nevjerojatno ukusan

Takozvani 'pound cake' zapravo je kolač pravokutnog oblika koji se peče u visokom kalupu pa treba znati nekoliko osnovnih pravila koja vam mogu i inače biti od koristi kod pripreme slastica.

Suhi sastojci

Brašno, gustin i slični suhi sastojci ponekad imaju grudice pa ih je potrebno promiješati prije korištenja. Uzmite vilicu ili pjenjaču i promiješajte brašno, a zatim uzmite mjeru koja vam je potrebna.

Jaja i maslac

Kako bi se bolje integrirali s ostalim sastojcima, za gotovo sve vrste kolača maslac i jaja trebaju biti na sobnoj temperaturi. U principu bi trebali biti vani i nekoliko sati prije upotrebe, piše kulinarski magazin Bon Apetitt. Također naglašavaju da maslac ne biste trebali otapati u mikorovlanoj jer će se vanjske strane rastopiti prebrzo, a unutrašnjost ostati prehladna.

Razradite maslac

Za kolače u kalupu također je važno izraditi maslac prije nego što ga pomiješate s ostalim sastojcima, a onda još sve dobro izmiksati. Računajte da vam je potrebno oko pet minuta miksanja da bi se zaista sve povezalo jer inače se može dogoditi da ostanu komadići nekih sastojaka ili da se, primjerice, šećer ne rastopi do kraja tijekom pečenja pa će se osjetiti ‘pod zubima’.

Dodavanje suhih sastojaka

Nakon što ste, primjerice, izradili maslac i šećer, započnite sa suhim sastojcima, ali tada više nemojte žestoko miksati kako ne biste izgubili kremasti izgled i fini okus kolača. Sastojke polako miješajte spatulom i dodajte malo po malo.

Namažite kalup

Bila bi šteta da zbog ovakve pogreške pola ukusnog kolača ostane zaljepljeno za kalup. Stoga je važno da malo omekšalog maslaca ostavite sa strane i prije pečenja namažete po cijelom kalupu, a zatim malo pobrašnite. Kolač se neće primiti i lako će iskliznuti van u komadu.



Ne pretjerujte s pečenjem

Da bi ostao sočan, kolač u kalupu ne treba peći na temperaturi višoj od 175 stupnjeva Celzijevih. Jedna od urednica i kuharica Claire Saffitz, ističe da kalup treba staviti na sredinu rešetke u pećnici i jednom ga okrenuti, u pola vremena. Ako ste dobro izradili masalc, u kolaču se rade mali mjehurići koji se šire, a ako kolač malo pukne, znači da ste to dobro odradili. Je li kolač gotov, najlakše ćete isprobati ako ga upiknete čačkalicom, nožem ili vilicom, a moraju ostati čisti, bez smjese. Također ćete primijetiti da se rubovi kolača odvajaju od kalupa.

Posljednje, ali ne manje važno pravilo

Nekoliko minuta nakon što je kolač pečen, oprezno ga izvadite i pustite da se hladi 20-ak minuta. Ne smije ostati u kalupu jer će nakupiti vlagu, a ne smijete ga ni rezati dok se dovoljno ne ohladi jer će se trgati.