Zatvaranjem kino dvorana, kazališta ili kafića, kao i vrlo suženom mogućnošću bavljenja sportom, društveni život gotovo potpuno je zamro. Vjerovalo se da će zbog toga biti više akcije pod plahtama, tim više što su se mnogi parovi odlučili karantenu provoditi pod istim krovom, ali to se baš i nije dogodilo
Prema anketi koju je proveo NBC News na približno 11 tisuća ljudi, najmanje 50 posto ispitanika reklo je da se koronavirus negativno odrazio na njihov ljubavni život.
Brojnim ljudima uskraćena je mogućnost izlazaka, nema intimnosti s drugima pa je teško da može biti i seksa.
'Mnogi se u karanteni ne osjećaju najbolje, a ni seksi. Ako ste cijeli da kod kuće i ne izlazite iz pidžame, ne pridajete brizi o sebi dovoljno pažnje ili ne idete u teretanu, seksualno samopouzdanje može vam početi opadati. Moguće je da i svog partnera prestanete doživljavati seksi i počnete ga smatrati samo nekim poznatim', kaže za časopis Health dr. Ian Kerner, njujorški psihoterapeut i savjetnik za seks.
Više je studija pokazalo da je stres uobičajeni ubojica libida. U kombinaciji s nedostatkom 'vanjske validacije' koju je uzrokovala pandemija, pod čime se misli na samopouzdanje koje dobivamo svakodnevnim susretima s prijateljima i odlascima na posao, zaista može uzeti svoj danak. Da stvar bude gora, kaže Kerner, što su dulji periodi bez seksa, seksualna kolotečina postaje sve gora.
'Intimnost i seks su slični vježbanju pa su trenuci u kojima su nam najpotrebniji zapravo oni u kojima to ne želimo raditi. Seks je više od pukog fizičkog opuštanja, iako je naravno taj aspekt važan. Seksualne aktivnosti blagodat su za mozak, uključujući oslobađanje oksitocina, 'hormona ljubavi' zbog kojega se osjećamo sretnije i lakše nam je', kaže za Health dr. Lyndsey Harper, ginekologinja i izvršna direktorica platforme koja nudi pomoć ženama sa seksualnim problemima. Harper podsjeća da seks također smanjuje tjeskobu i stres, a poboljšava san i zdravlje srca i krvožilnog sustava.
Kako se izvući iz karantenske seksualne kolotečine?
'Ako su vam seksualne aktivnosti rijeđe nego obično, a posljedica su socijalnog distanciranja i zaključavanja, nemojte olako okriviti partnera', kaže Kerner i sugerira razgovor o nedostatku seksa kroz prizmu ranjivosti.
'Umjesto da kažete 'ne seksamo se' ili 'nisi više zainteresiran za mene', recite da se osjećate usamljeno, zanemareno ili da vam nedostaje povezanost. Igrajte na emocije koje možete iznijeti svom partneru bez da im prijetite, koje će ih pozvati da te emocije umire', savjetuje Kerner.
Parove čiji je seksualni život u zastoju Dr. Harper potiče da počnu zakazivati seks, jer koliko god to ne izledalo seksi, planiranje može dovesti do promjene.
'Zakazivanjem seksa predviđate i planirate. Potražite sredstva tijekom dana uz koja ćete se više uzbuditi, poput erotike, koja će vam dati osjećaj mentalne i fizičke pripremljenosti', kaže Harper i preporučuje planiranje noćnih 'izlazaka' kod kuće kako bi se potaknula požuda.
Možda ne možete izaći u svoj omiljeni romantični restoran, ali to nije razlog da ne pokušate tu atmosferu rekreirati u svom domu.
'Isprobajte virtualni tečaj pripreme koktela ili pokušajte napraviti jelo iz svog omiljenog restorana', kaže Harper i dodaje da to može biti bilo što čime ćete se oraspoložiti, dati osjećaj razigranosti, povezati i vratiti vam seksi uspomene.
Što je sa samcima?
'Pandemija je sjajno vrijeme za istraživanje svoje seksualnosti', smatra Kerner i preporučuje isprobavanje seksi selfija, senzualnog plesa, čitanje erotike ili istraživanje maštarija koje još niste isprobali.
'Ne budite strogi prema sebi, jer na kraju tunela ima svjetla. Na kraju, orgazam si možete priuštiti i sami, za to vam ne treba partner. Pronađite način da ostanete povezani sa seksualniom dijelom sebe, stupite u doticaj sa svojim maštarijama i stvarima koje su svojstvene vama i uključite se u njih. Čak i samo seksualno čavrljanje putem aplikacije za spajanje mogu vas vratiti na ispravno razmišljanje', kaže Kerner.