Ožujak je mjesec koji s nestrpljenjem očekuju ljubitelji kamenica, kraljevske delicije koja je u punom sjaju upravo tih dana
Naime oko blagdana Svetog Josipa koji se slavi 19. ožujka sazrijevaju kamenice, a ova nutritivno bogata namirnica uzgaja se od 14. stoljeća te ju je obožavana i od strane europskog plemstva.
Kamenice su nevjerojatan izvor vitamina A,B1,B2 i B3, C i D, esencijalnih aminokiselina, a 6 kamenica primjerice sadrži 32 mg cinka što je približno 291 posto dnevne potrebe čovjeka.
Osobito je na cijeni malostonska kamenica koja je, manje je poznato, 1936. godine u Londonu osvajala nagrade, a EU ju je 2020. godine kamenicu upisala u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla Europske unije.
Zanimljivo je da su je priliko posjeta Stonu kušali i Edward VII i Wallis Simpson, a svoje je mjesto našla i na mnogim europskim prijestolnicama, te na bečkom, rumunjskom i albanskom dvoru.
Svoj specifičan okus, malostonske kamenice duguju posebnosti podneblja. Zbog spoj miješanja slatke i slane vode, kurenta, sunca i oblika zaljeva voda je bogatija planktonima više nego otvoreno more u Jadranu što je hrana kamenicama i razlog zašto je malostonska kamenica toliko cijenjena i ukusna.
Inače, rheološki nalazi ljuštura ove školjke diljem poluotoka Pelješca potvrđuju da se još za vrijeme antike jela u ovim krajevima kako se romantično voli vjerovati u čast božicama rođenim iz samih školjki. Od onda pa do danas najukusnija je s par kapi nekog citrusa nabolje limuna ili divlje naranče.
Poznati restoran Bota Šare preporuča tri načina na koja se kod njih kamenice najčešće vole spremati. Uz svježe, tu je rižot od kamenica te za ljubitelje sushija oyster roll ili kamenica u tempuri.
Rižot od kamenica
Sastojci:
- 20 komada kamenica
- 2 komada crvenog luka
- 2 češnja češnjaka
- 1 g peršina
- 0.2 dcl biljnog ulja
- 0.2 dcl maslinovog ulja
- 8 dcl ribljeg temeljca
- papar
- 0.5 dcl suhog pelješkog bijelog vina
- 0.35 dkg riže
Priprema:
Kamenice otvorite i izvadite meso. More koje su pustile sačuvati i procijediti. Na miješanom ulju prodinstati sitno rezani crveni luk, dodati češnjak, peršin, papar te zaliti vinom. Pustiti da se kuha nekoliko minuta, zatim dodati more koje su kamenice pustile, rižu i riblji temeljac. Kuhati dok riža ne omekša. Pred sam kraj dodati kamenice.
Oyster Roll
Sastojci:
- 200 g riže za sushi
- 1 list nori alge
- 20 g krastavaca
- 20 g avokada
- 8 komada kamenica
Priprema:
Nori algu prerezati na pola te na obje polovice alge ravnomjerno rasporediti rižu. Krastavce i avokado narezati na prutiće 1 cm debljine te ih posložiti po sredini rolice zajedno s pohanim kamenicama. Uz pomoć makisua zarolati rolicu. Dobivenu rolicu posuti sezamom. Servirati s ukiseljenim đumbirom i wasabi pastom. Svaku rolu izrezati na 8 komada.