odličan izbor

Tajna prekrasnog vrta krije se u kontrastima: Posadite biljke srebrnih listova i uživajte u najljepšim prizorima

04.05.2022 u 11:13

Bionic
Reading

Biljke sa srebrnim lišćem vrlo su atraktivan dodatak u vrtu. Iako izgledaju sjajno zasađene same, još bolji prizor nude u kombinaciji sa cvijećem nudeći tako odličnu pozadinu za šareno cvjetanje. Ne propustite u vrtu posaditi neke od lijepih, vizualno dopadljivih primjeraka koji će donijeti i odličan kontrastni efekt

Vrtovi s namijenjeni uživanju i opuštanju, a kako bi nudili najljepše vizualne prizore, potrebno je mudro odabrati biljke za sadnju. Uz cvjetnice bez kojih su vrtovi nezamislivi, tu su i različite biljke koje, iako ne cvjetaju, predstavljaju sjajan dodatak u vidu podloga i pokrivanja praznina.

Biljke srebrnog lišća vizualno su vrlo atraktivne te se sjajno slažu s različitim cvjetnicama. Također srebrno lišće ovih biljaka može poslužiti za 'osvjetljivanje' sjenovitih područja vrta gdje se tamno zelenilo obično vizualno gubi.

Kada se sadi u kombinaciji s drugim zelenilom, srebrno lišće nudi odličan kontrast. Biljke sa srebrnim lišćem posebno su korisne za takozvane 'mjesečeve vrtove' koji su namijenjeni za uživanju noću.

Zbog toga su biljke srebrnih listova jako cijenjenje, čak i kada ne daju cvjetove, a izborom nekih od ovih vrsta nećete požaliti.

Bijela kadulja

Bijela kadulja je biljka srebrnkastog lišća i bijelog cvata, a potječe iz Sjeverne Amerike. Starosjedioci su je koristili kao začin, a sjemenke su se koristile za liječenje. Može narasti do jednog metra, a ova biljka se poprilično brzo širi, pa ju je preporučljivo, kako ne bi zauzela čitav vrt, podijeliti u proljeće. Privlačno srebrnasto lišće vrlo je popularno za izradu ukrasnih vijenaca, a boja je samo dio njezine privlačnosti. Fina tekstura lišća također daje odličan kontrasta sa cvjetnicama u gredicama za sadnju.

Lavanda

Pogled na srebrno lišće lavande u vrijeme zimske pravi je odmor i užitak. U hladnim klimatskim uvjetima, biljke s lišćem poput ove nude lijepi vizualni ukras jednom kada indigo cvjetovi ocvjetaju. U toplijim krajevima može se uzgajati kao trajnica, dok u područjima hladnije klime raste kao jednogodišnja biljka, a doseže visinu od jednog metra.

Viseće smilje ili biljka sladića

Ova biljka vrlo je popularna za uzgoj. Potječe iz odručja Južne Afrike, a raste kao penjačica. U toplijim krajevima može se uzgajati kao trajnica, dok u područjima hladnije klime će rasti kao jednogodišnja biljka. Sladić raste do 25 cm u visinu i ima bijele, vrlo neupadljive cvjetove. U pravilu se uzgaja kao pokrov u vrtu, a nerijetko ga se može vidjeti zasađenog i u cvjetnim posudama.

Pustenasti rožac

Pustenasti rožac je trajna zeljasta biljka iz porodice karanfila. Listovi su sivi, jajoliki i poprilično sitni. Ova biljka je privlačan dodatak svakom vrtu, njegovo srebrnasto lišće jednako je impresivno kao i snježnobijeli cvatovi koji se pojavljuju u lipnju. Najčešće se koristi kao pokrivač tla na sunčanim područjima ili u kamenjarima, a vrlo je i lijep obrub gredice te raste do visine od 30 cm.

Vunasti čistac

Vunasti čistac još se naziva i janjeće uho, a biljka je ovo ime dobila po obliku svojih listova koji su veliki, ovalni i mekani. Ova biljka vrlo je sklona širenju, što može biti korisna karakteristika ako vam je u vrtu potreban pokrivač tla, ali nezgodno ako na nju gledate kao invazivnu. Janjeće uho cijeni se prvenstveno zbog zanimljivih listova, a ne cvjetova. Iako od svibnja do srpnja vrt ukrašava cvjetnim klasovima s malim ljubičastim cvjetovima. Rastu do visine od 45 cm, a najbolje uspijevaju na punom suncu.

Srebrna pepeljuga ili pustenasti kostriš

Najčešće uzgajana zbog svog lišća, a manje zbog, cvijeta, ova biljka ima upečatljivo srebrno-bijelo lišće, ali je jednako vrijedna zbog nježne teksture koju daje vrtu. Listovi nalik paprati imaju duboka udubljenja duž rubova, što je upečatljivo u kontrastu s biljkama s lišćem glatkih rubova. Otporna je na sušna razdoblja, niže temperature i vjetar, a može podnijeti i poprilično niske temperature. Ukoliko biljke raste u visinu, otkidanjem vrhova može se potaknuti grmoliki oblik