PRIVLAČE POGLEDE

Zašto ne biste oživjeli balkon uz pomoć prekrasnih dalija

10.05.2023 u 06:30

Bionic
Reading

Zašto ne biste ovoga proljeća oživjeli terasu divnim dalijama, a one će vam uz pravu njegu uzvratiti prekrasnim cvjetovima. Evo što morate znati o uzgoju dalija u teglama

Dalije su podrijetlom iz Južne Amerike i iznimno su osjetljive na niske temperature, a cvatu tijekom ljeta.

Potrebno im je minimalno barem pet, šest sati direktne Sunčeve svjetlosti.

Ove divne biljke izvrstan su izbor za balkon ili terasu, a iako je njihov uzgoj sličan načinu na koji biste se brinuli o njima i u vrtu, pripazite na nekoliko stvari.

Sadnju gomolja u tegle treba obaviti u periodu do kasnog proljeća, kada više nema jutarnjih mrazova. Možete ih posaditi i nešto ranije ako imate prostor poput cvjetnog staklenika, pa kada temperature porastu, preselite biljke na otvoreno. Podlogu morate prekriti drenažnim materijalom, npr. kamenjem, te je napunite kompostom za posude na bazi ilovače. Vrhovi gomolja trebali bi viriti iz tla.

Ako pak želite uzgojiti visoku sortu dalije, dodajte kolac u kompost da biste je lakše držali dok raste. Zatim lagano zalijte kompost i pričekajte da se pojave zeleni izdanci. Kad se to dogodi, nastavite lagano zalijevati. No oprez, na početku nemojte nikako pretjerivati jer to može uzrokovati truljenje gomolja.

Kad biljke dovoljno narastu, odrežite vrhove. Za to je najbolje koristiti oštar nož radije nego škare, jer mogu zgnječiti cjevaste stabljike dalija. Nakon toga nastat će bočni izdanci, što će ih učiniti grmolikim i potaknuti bogato cvjetanje.

Ako pak ljeti kupujete biljke uzgojene u posudama u vrtnom centru, posadite ih odmah, na istu razinu na kojoj su prvotno posađene.

Kada se formiraju novi izdanci, dobar je savjet tjedno započeti prihranjivati biljke gnojivom i nastaviti s time do kasnog ljeta.

Nakon što se udomaće u teglama, dalije su vrlo žedne biljke pa im dajte dovoljno vode, posebno tijekom razdoblja suše. Međutim nemojte pretjerivati jer tlo previše natopljeno vodom može oštetiti gomolje. Stoga se pobrinite da višak vode otječe iz tegle.

U hladnijim područjima morat ćete poduzeti posebne korake da bi dalije prezimile.

U jesen možete odrezati stabljike i podići gomolje da se osuše prije spremanja. Uklonite što je više moguće komposta, a zatim ih ili objesite naopako ili ih ostavite negdje na toplom nekoliko dana da se osuše. Zatim ih možete pohraniti u posude s pijeskom na mjestu zaštićenom od mraza.

Ako imate prostora, tegle možete staviti negdje gdje nema mraza, a gomolje ostaviti puštajući tako da stabljike odumru. Držite ih na toplom i svijetlom mjestu kako bi kompost imao priliku da se malo osuši, ali ne dovoljno da potakne stabljike na rast. Nakon što stabljike odumru, posude se mogu staviti na tamno i hladno mjesto, ali temperatura biti iznad nule. Ako postoji mogućnost da se smrznu, zamotajte ih u novine, flis ili deku da im bude malo toplije. Posude možete iznijeti kad zatopli.

Dobar savjet je i da nikad ne ostavljate gomolj u zemlji jer će biljka postepeno postati neproduktivna i bez cvjetova.