Bio je 2. veljače i potpisniku ovih redaka oko sedam sati stigla je na Messenger poruka prijatelja iz Dallasa, pasioniranog navijača Mavericksa. 'Mavs trade Luka! Holy crap', napisao je, očito dovoljno užasnut time - jednako kao i mnogi drugi u najvećem teksaškom gradu - da kasno u noć prati ono što se događa s najluđom razmjenom igrača u novijoj povijesti NBA lige
Priču manje-više znaju svi koji imalo prate američku košarku. Kasnije su se čelnici kluba iz Dallasa krenuli pravdati navodnim nonšalantnim odnosom slovenskog reprezentativca prema timu i fizičkoj spremi, no navijače nisu uspjeli umiriti. Igrač koji ih je prošle sezone doveo do finala NBA i koji je trebao naslijediti timsku ikonu Dirka Nowitzkog prirastao im je srcu, pa su svoj stav iskazali i bučnim prosvjedima, ali i vraćanjem sezonskih ulaznica, sve do prijetnji smrću menadžeru Mavsa. A onda se još ozlijedio Anthony Davis, kojega su doveli iz Lakersa, pa je blamaža bila kompletna.
U međuvremenu je Luka Dončić doživio kraljevski tretman u Kaliforniji, a u debiju je pridonio šestoj pobjedi Lakersa zaredom s 14 poena, pet skokova i četiri asistencije za 23 minute, makar i uz slab šut 14-5 i očitu neuigranost s ostatkom momčadi. Svaki od 19.079 gledatelja u Crypto Areni dobio je majicu s Dončićevim imenom, s razglasa se za vrijeme zagrijavanja, slično kao u Dallasu, čula njegova omiljena srpska narodnjačka pjevačica Ana Bekuta i njezina pjesma 'Imam jedan život', u publici su bili Adele, Will Ferrell i drugi celebrityji, a iz Dallasa je stigao i Nowitzki, kojega Dončić voli predstavljati kao svog mentora, pa je zato i sjedio u loži s njegovom obitelji.
Dobio tretman koji je bio rezerviran isključivo za LeBrona Jamesa
A onda mu je na predstavljanju startne petorke pripala posebna čast: na teren je izašao zadnji, što je tretman koji je u Lakersima rezerviran isključivo za LeBrona Jamesa. Dapače, svoje mjesto u spektaklu LBJ mu je osobno prepustio, poslavši mu na dan utakmice poruku u kojoj mu je obećao tu čast. A na zagrijavanju kamere su ga uhvatile dok je novom suigraču govorio: 'Ne prilagođavaj se. Budi svoj.'
Što je najvažnije, Dončić je - uz zahvalnost fanovima u Dallasu - odlučio pokazati da ga zanima samo ono što ga čeka u Los Angelesu, umjesto da se i dalje bavi neobičnim tradeom za koji je u prvi mah rekao da je morao provjeriti je li u pitanju 1. travnja. Time će se više baviti u Dallasu, dok budu pokušavali sebi i navijačima objasniti zašto su najboljeg igrača tako kratko nakon senzacionalnog ulaska u finale na njegovim krilima zamijenili za šest godina starijeg i manje dobrog Davisa.
Dallas ga otpisao nezadovoljan njegovim nesportskim navikama
Sedam Dončićevih godina u Dallasu, gradu koji zove 'dom daleko od doma', posuto je zvijezdama. Došao je kao najmlađi MVP u povijesti Eurolige - zgrabili su ga od Atlante koja ga je 2018. izabrala na draftu - i krenulo je to tako da je odmah nagrađen kao debitant godine, uslijedilo je po pet nastupa u All Star utakmici i uvrštenja u najbolju momčad sezone, a lani je eksplodirao s prosjekom od 33,9 poena, 9,2 skoka i 9,8 asistencija. Razumljivo, nametnuo se kao vođa momčadi za koju se vjerovalo da će s njim prije ili kasnije doći do drugog naslova, nakon onog s Nowitzkim 2011.
No nezadovoljni pomalo nesportskim Dončićevim navikama, zabrinuti sve češćim ozljedama i obavezom da s njim ovoga ljeta potpišu produženje ugovora za oko 350 milijuna dolara, odlučili su ono što su odlučili. Možda im se to i isplati, tko zna? A možda su u Lakerse ubacili sjeme razdora između dvije najveće zvijezde, Jamesa i Dončića. Istodobno, izbili su Slovencu nešto novca iz džepa jer s Lakersima ne smije potpisati ugovor vrjedniji od 229 milijuna dolara za pet godina. I od te brojke se, doduše, smrtnicima vrti u glavi, ali takva su financijska pravila NBA.
Lakersi slave
Zasad su ovom selidbom – bar na riječima – najzadovoljniji u Lakersima, a njihov generalni menadžer Rob Pelinka rekao je da je 'sparivanje 25-godišnje globalne zvijezde s jednom od najpoznatijih sportskih organizacija na svijetu seizmički događaj u povijesti NBA'.
'Ovo će biti nešto što NBA i košarkaški svijet još nisu vidjeli', izjavio je Pelinka, prilično hrabro, skoro trampovski samouvjereno, s obzirom na to da je, recimo, povijest Lakersa obilježio i slavni Showtime s Magicom, Jabbarom i ostalima.
Dončićev motiv da ipak ne bude razočaran time što su ga se tako riješili u Dallasu prilično je jasan. U Los Angelesu ima puno više šansi za osvajanje onoga što mu nedostaje - šampionskog prstena - a uzda se u partnerstvo s LeBronom. Njih dvojica su jedini igrači u povijesti koji imaju prosječno više od 27 poena, više od sedam skokova i više od sedam asistencija po utakmici.
'Činimo svoje suigrače boljima, imamo vrlo visoku inteligenciju i mislim da možemo svima pomoći', izjavio je Dončić za The Athletic. Osim što je poslovično kompetitivan, pomoći bi mogla i činjenica da je kratko bio suigrač s trenerom Lakersa J.J.-om Redickom u Dallasu, otkad su razvili istinsko prijateljstvo.
Dončić u Lakersima još uvijek ne igra punom snagom, onako kako se očekuje od njega, ne samo zato što će mu trebati nešto treninga s momčadi, nego i zato što se još oporavlja od ozljede zgloba zbog koje nije igrao od Božića. A kad se uistinu zahukta, trebao bi postati početna točka oko koje će se graditi Lakersi za sljedeće desetljeće, tako bar kaže Pelinka.
Od mladosti se oko njega grade velike priče
No cijeli svoj košarkaški život Dončić je naviknuo na to da se oko njega grade velike priče. I to od rane mladosti. Rođen u Ljubljani, bilo je logično da se košarkom počne baviti u Union Olimpiji, u kojoj mu je igrao otac Saša, rođen u Sloveniji, ali podrijetlom Srbin s Kosova. U Zmajčekima je počeo trenirati s osam godina, ali je zapanjio trenere talentom, pa je već sljedeće godine trenirao s momčadi do 14 godina, a igrao za U12 ekipu jer pravila slovenskog saveza nisu drukčije dozvoljavala. U to vrijeme roditelji su mu se razveli, a skrbništvo je dobila majka Mirjam Poterbin. Inače, obitelj kaže da je košarkašku loptu prvi put dobio u ruke sa sedam mjeseci i već s godinu dana navodno je ubacivao malu loptu u dječji koš u sobi. Kasnije se okušao i u nogometu, ali je naglo porastao i odustao od njega.
No to je bilo sve što se tiče igranja u Sloveniji jer je s 13 godina otišao u akademiju Real Madrida, opet s istim ishodom: zaigrao je za prvu momčad sa 16 godina, kao najmlađi u povijesti slavnog španjolskog kluba. Idol mu je bio grčki igrač Vasilis Spanulis i zbog njega je u Madridu nosio broj 7, a kasnije se 'zaljubio' u današnjeg suigrača Jamesa. Već godinu kasnije zaigrao je i za slovensku reprezentaciju.
Njegova karijera doista se ne može ocijeniti nikako drukčije nego kao strelovita, a u to doba mnogi su ga uspoređivali s Draženom Petrovićem i zbog efikasnosti i zbog gladi za koševima i pobjedama. Svi se još sjećamo one sjajne slovenske momčadi koja je prvi put postala prvak Europe na Eurobasketu 2017., s Dončićem i braćom Dragić kao glavnim zvijezdama. Na tom prvenstvu on je doslovce ludovao i premda je najkorisnijim igračem (zasluženo) proglašen Goran Dragić, 17-godišnje čudo od djeteta ušlo je u prvu momčad EP-a. To je zasad jedina slovenska košarkaška medalja jer su na onim zlosretnim Olimpijskim igrama, održanim u sjeni pandemije, u polufinalu izgubili od Francuske, a onda ostali bez bronce porazom od Australije. No Dončić je blistao: Argentini je zabio 48 koševa, a u polufinalu je postigao tek treći triple-double u olimpijskoj povijesti sa 16 poena, 10 skokova i 18 asistencija. Dovoljno da bude izabran u petorku turnira, u kojoj su uz njega bili Patty Mills, Ricky Rubio, Kevin Durant i Rudy Gobert.
Igra se košarke
Godinu nakon osvojenog Eurobasketa predvodio je i Real do pobjede u Euroligi, i to kao MVP lige i final foura, uz titulu najkorisnijeg igrača španjolskog prvenstva. Zvuči nevjerojatno, ali već tako mlad ušao je u najbolju momčad desetljeća u Euroligi.
I jasno, kako se to tada počelo događati s europskim igračima, logičan korak bio je NBA. Prijavio se 2018., još kao tinejdžer, na draft i izabrali su ga Atlanta Hawksi, da bi nakon trgovine završio u Dallasu i proveo u njemu sedam sjajnih sezona, okrunjenih lanjskim finalem i prije toga titulom najboljeg debitanta lige.
Dončića su u karijeri uspoređivali s mnogima u NBA, a u pravilu zaslužuje superlative i podsjećanje na velikane poput Jamesa Hardena, Larryja Birda, pa i Jamesa. Analitičar Kendrick Perkins čak ga je nazvao 'baby LeBron' zbog košarkaške tehnike i dominacije na terenu, a veliki trener Gregg Popovich našao je u njemu i mnogo toga od Magica Johnsona. Istodobno, osvajao je srca navijača i brojni su videi u kojima ga se prikazuje kako poklanja tenisice ili dijeli potpise zadivljenim klincima u dvorani. Njegova statistika, kad je zdrav, doista izgleda zastrašujuće. A sve to, u svojim najboljim trenucima, postiže lakoćom kakva se rijetko viđa, skoro kao da se igra loptom i protivnicima.