Apple je, pored osvježavanja informacija vezanih uz već ranije najavljeni Apple Watch, otkrio novu liniju prijenosnih računala, jednostavnog naziva MacBook. Riječ je o najtanjem i najmanjem (12") računalu kompanije iz Cupertina, kojim 'ponovno zamišljaju prijenosnike' te kojim žele utvrditi poziciju 'najbolje prodavanih prijenosnih računala'
Mase svega 900 grama, debljine 13,1 milimetar i s novim čipovima Intel Core M, ovaj prijenosnik predstavlja istinski novu liniju Appleovih računala. Da stvar nije samo u dizajnu uređaja, koji je otkriven praktički mnogo ranije, sugerira i niz drugih tehničkih poboljšanja.
Tako su tipke na tipkovnici izvedene s posebnim prekidačima koji smanjuju 'neravnomjerno plutanje' tipke po pritisku, što bi trebalo olakšati produktivnost, a tu je i nova izvedba ionako izvrsnog touchpada.
U unutrašnjosti prvog 12-inčnog prijenosnika iz Cupertina nalazi se dvojezgreni Intel Core M na radnom taktu od 1,1GHz (ili 1,2GHz u nadograđenoj verziji), uz standardnih 8GB radne memorije i 256GB SSD spremišnog prostora. MacBook ima tek jedan priključak - i to onaj nove generacije - USB Type C, a integrirane i posebno dizajnirane baterije će osigurati do devet sati surfanja internetom ili do deset sati gledanja filmova s iTunesa.
Početna cijena MacBooka (bez oznake Air ili Pro) je povisokih 1.299 dolara, a penje se na 1.599 dolara za jaču izvedbu (s 512GB SSD spremišnog prostora). Tako visoka cijena je, osim dizajnom (kućište u tri boje, poput iPhonea), opravdana i korištenjem ekrana više razlučivosti (2.304 puta 1.440 piksela) od modela Air. Očekuje se da će prodaja početi 10. travnja. Pored toga, Apple je tehnički osvježio ostatak prijenosnika novim čipovima iz Intela.
Apple je utvrdio i cijene svog nadolazećeg nosivog gadgeta Watch. Osnovnu verziju će predstavljati tzv. Watch Sport aluminijskog kućišta od 38 mm s cijenom od 349 dolara, a veći model (42 mm) će koštati 399 dolara. Kad su posrijedi varijante od nehrđajućeg čelika, početna cijena je 549 dolara, a opcijama (remenje) je moguće probiti i tisuću dolara. Kome pak leži 'ekskluzivnost', morat će izdvojiti više od 10 tisuća dolara za Watch Edition. Prednarudžbe počinju 10. travnja, a Watch Sport kreće u prodaju 24. travnja.
Što se ostalih novosti tiče, one su više-manje poznate od ranije. Watch će moći primati i slati pozive, koristiti Siri za slanje poruka, pretraživanje te pomoć, a očekivano trajanje baterije je do 18 sati za 'prosječnog korisnika'. Aplikacije će biti jednostavne i brzog korištenja, baš kako se očekivalo - jedan do dva dodira ekrana trebali bi biti dovoljni za većinu funkcija.
Jedna od stvari koje sigurno nisu zapele za oko krajnjih potrošača - a od nevjerojatne je važnosti - jest predstavljanje open-source programa ResearchKit. Riječ je o planu u sklopu kojeg će Apple Watch, iPhone i drugi vezani uređaji prikupljati podatke za medicinsku analizu koja će pomoći istraživačima u otkrivanju i analizi raznih bolesti. Korisnici će moći birati žele li pristupiti programu, a Apple obećava da je privatnost osigurana te da podatke dobivaju isključivo određeni centri za medicinska istraživanja.
Među partnerima programa ResearchKit su Penn Medicine, Stanford Medicine, Michael J. Fox Foundation i dr.
Vrijedi spomenuti da je Apple otvorio prezentaciju podatkom kako je kompanija isporučila više od 700 milijuna iPhonea te zabilježila rast prodaje pametnih telefona od 49 posto na godišnjoj razini dok se ostatak industrije 'zaustavio' na 49 posto. Zanimljivo je i to da je Apple ostvario ekskluzivno partnerstvo s kućom HBO za novi videoservis
Više o svemu je moguće pročitati na Apple.com, a dostupna je i cijela videoprezentacija.