NASA-in satelit Aqua snimio je slike ugljičnog monoksida u atmosferi, povezanog s velikim požarima koji posljednjih tjedana potpuno nekontrolirano bukte u amazonskoj prašumi
NASA je ove podatke prikupila mjernim uređajem Atmospheric Infrared Sounder (AIRS), koji je od 8. do 22. kolovoza mjerio razinu ugljičnog monoksida na 5500 metara nadmorske visine.
AIRS, instaliran na NASA-inom satelitu Aqua, mjeri atmosfersku temperaturu i vlažnost, količine i visine oblaka, koncentracije stakleničkih plinova i mnoge druge atmosferske pojave.
Animacija novih podataka pokazuje da se ugljični monoksid diže u atmosferu, označen zelenom, žutom i tamnocrvenom bojom, kako bi pokazao koncentraciju plina prema dijelovima na milijardu volumena, ppvb.
Zelena boja označava koncentracije ugljičnog monoksida u približno 100 volumnih dijelova (ppbv), žuta oko 120 ppbv, a tamno crvena oko 160 ppbv, napisala je NASA u priopćenju. Lokalne vrijednosti mogu biti značajno veće.
Kao zagađivač zraka koji može prijeći velike udaljenosti i zadržati se u atmosferi oko mjesec dana, ugljični monoksid igra značajnu ulogu u klimatskim promjenama. Iako je AIRS procjenjivao ugljični monoksid na relativno velikoj nadmorskoj visini, gdje trenutno ima malo utjecaja na zrak koji udišemo, snažni vjetrovi mogu ga približiti tlu i tako značajno utjecati na kvalitetu zraka, napisala je NASA u priopćenju.
Zabrinutost zbog požara koji divljaju najvećom svjetskom prašumom sve je veća: brazilski Nacionalni institut za svemirska istraživanja INPE dosad ih je zabilježio 72.843. Većinu požara, tvrdi se, izazvali su ljudi kako bi, uz podršku brazilskog predsjednika Jaira Bolsonara prokrčili teren za razvoj poljoprivrede i eksploataciju ruda.