Bivši istraživač OpenAI-ja i glasni kritičar kompanije, Suchir Balaji, pronađen je mrtav 26. studenog u svom stanu u San Franciscu. Policija je smrt 26-godišnjaka proglasila samoubojstvom, nije pronađena nikakva sumnja na kazneno djelo, objavile su lokalne vlasti
Balaji, koji je četiri godine radio kao istraživač u OpenAI-ju, javno je progovorio o, kako je tvrdio, neetičkim praksama kompanije, uključujući kršenje zakona o autorskim pravima. U listopadu je u intervjuu za New York Times izjavio da je OpenAI koristio zaštićene podatke za treniranje svog popularnog jezičnog modela ChatGPT, čime su 'oštetili internet i kršili zakone'.
Kompanija se suočava s tužbama od strane medijskih kuća i poznatih autora, uključujući Johna Grishama, zbog navodnog ilegalnog korištenja njihovih tekstova za treniranje umjetne inteligencije. OpenAI odbacuje optužbe, tvrdeći da se njihovi modeli temelje na 'javnim podacima i načelima pravedne upotrebe'.
Balaji je u kolovozu napustio kompaniju, posvetivši se vlastitim projektima. Njegova smrt šokirala je zajednicu umjetne inteligencije i širu javnost. 'Duboko smo ožalošćeni ovom nevjerojatno tužnom viješću. Naše misli su s njegovim voljenima', stoji u izjavi OpenAI-ja za medije.
Balaji je odrastao u Cupertinu, u Kaliforniji, a diplomirao je računalne znanosti na Sveučilištu Kalifornije, Berkeley. Poznat po svojoj briljantnosti i predanosti, Balaji je unatoč mladim godinama postao značajna figura u istraživanju umjetne inteligencije.
Ova tragedija dogodila se uslijed šire rasprave o etičkim standardima u razvoju umjetne inteligencije. Kritičari upozoravaju kako nejasna pravila o prikupljanju podataka mogu ugroziti prava autora i medijskih kuća te doprinijeti neetičkim praksama u industriji. Balajijeve optužbe otvorile su vrata širem preispitivanju rada OpenAI-ja i sličnih kompanija.
Ne ustručavajte se tražiti pomoć
- Centar za krizna stanja i prevenciju suicida pri KBC-u Zagreb
Nazovite na telefon 01-2376-470 kad god vam zatreba pomoć od 0 do 24 sata. U Centar za krizna stanja pri KBC Zagreb možete doći i bez najave i uputnice svakim danom između 8 i 20 sati.
- Hrabri telefon
Ako ste maloljetno dijete ili roditelj koji se suočava s različitim odgojnim izazovima, možete se obratiti stručnjacima na Hrabrom telefonu.
Ako ste dijete, nazovite na besplatni broj 116-111.
A broj Hrabrog telefona za mame i tate je 0800-0800. Linija je otvorena svakim radnim danom od 9 do 20 sati.
- Psihološki centar TESA
Psihološki centar TESA udruga je koja već 25 godina daje besplatnu psihološku pomoć i podršku zdravom razvoju građana. Nazovite na broj: 01/48 28 888 - radnim danom od 10 do 22 sata ili im se javite mailom za savjet: psiho.pomoc@tesa.hr