Regulatori namjeravaju istražiti blokira li Google konkurente u nastojanjima ulaska na tržište i sudjeluje li u potencijalnom izrabljivačkom ponašanju
Google je pod istragom britanskog nadzornog tijela za tržišno natjecanje zbog utjecaja njegovih praksi pretraživanja i oglašavanja na potrošače, novinske izdavače, tvrtke i konkurentske tražilice.
Ova tehnološka tvrtka čini više od 90 posto tržišta općeg pretraživanja u Ujedinjenom Kraljevstvu, kažu u Competition and Markets Authority (CMA).
To regulatorno tijelo procjenjuje kako oglašavanje povezano uz pretraživanje košta blizu £500 za svako britansko kućanstvo godišnje, što bi se moglo smanjiti učinkovitom konkurencijom. Stoga namjeravaju istražiti blokira li Google konkurente u nastojanjima ulaska na tržište i sudjeluje li u potencijalnom izrabljivačkom ponašanju masovnim prikupljanjem podataka potrošača bez informiranog pristanka.
Istraga će obuhvatiti utjecaj standardnog pretraživanja, platforme Google Ads i digitalnog pomoćnika Gemini AI. Također će istražiti koristi li Google svoju poziciju nadmoćne tražilice kako bi dao nepravednu prednost vlastitim uslugama kupovine i putovanja.
Prva istraga po novim pravilima
Istraga će trajati do devet mjeseci. Nakon toga bi Google mogao biti prisiljen dijeliti hrpu podataka koje prikuplja s drugim tvrtkama ili izdavačima dati veću kontrolu nad načinom na koji se njihov sadržaj - knjige, novinski članci i glazba - koristi, uključujući Googleovi brzorastući sustavi umjetne inteligencije.
Iz Googlea su najavili kako će nastaviti konstruktivno surađivati s CMA-om, istaknuvši kako su u toj agenciji priznali kako je pretraživanje weba ključno za gospodarski rast.
Istraga je prva pokrenuta nakon što je novi režim tržišnog natjecanja na digitalnim tržištima stupio na snagu u Ujedinjenom Kraljevstvu 1. siječnja 2025., dopuštajući vlastima da tehnološkim tvrtkama određuju kako će se ponašati, piše Guardian.
Prije inauguracije Donalda Trumpa za novog američkog predsjednika raste pritisak iz Sjedinjenih Država oko smanjenja regulatornog nadzora. Prošlog je tjedna Mark Zuckerberg, osnivač i prvi čovjek tvrtke Meta Platforms, napao europske nacije zbog 'sve većeg broja zakona koji institucionaliziraju cenzuru i otežavaju stvaranje bilo čega inovativnog'.
Obećao je kako će 'surađivati s predsjednikom Trumpom kako bi se othrvao vladama diljem svijeta koje napadaju američke tvrtke'.
Britanski premijer Keir Starmer najavio je plan intenzivnog uvođenja umjetne inteligencije, u sklopu kojeg bi ta država trebala biti 'partner od povjerenja' tvrtkama s umjetnom inteligencijom s pristupom regulaciji prijateljski nastrojenom prema rastu i inovacijama.
Europska unija preispituje vlastite istrage protiv američkih tehnoloških tvrtki, uključujući Google, Metu i Apple. Revizija bi mogla dovesti do njihovog smanjenja ili promjene njihove nadležnosti.