Energetski institut Hrvoje Požar u utorak je predstavio projekt 'Osnivanje nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije' (nZEB) u okviru programa 'Energija i klimatske promjene', a uz to predstavljena je i obnovljena zgrada instituta prema nZEB standardima
Obnova zgrade započeta je u rujnu prošle godine te je financirana iz Norveškog financijskog mehanizma (EEA) s 1,2 milijuna eura, te je Institut dodatno uložio 695.868 eura, što je ukupno 1,89 milijuna eura.
'Obnovom zgrade postigli smo da je ukupna potrošnja energije ispod 35 kilovat sati po kvadratnom metru na godišnjoj razini i time smo proveli obnovu koristeći nZEB standard', rekao je ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar Dražen Jakšić.
Zgrada gotovo nulte energije odnosno nZEB (nearly zero-energy building) je zgrada visokih energetskih svojstava. Koristi vrlo nisku količinu energije, koja se u značajnoj mjeri dobiva energijom iz obnovljivih izvora, uključujući onu koja se proizvodi na samoj zgradi ili u njezinoj blizini.
Na konferenciji je rečeno da se procjenjuje se da su u Europskoj uniji (EU) zgrade odgovorne za 40 posto potrošnje energije i 36 posto emisije CO2 te su zato kreirani novi kriteriji za njihovu gradnju.
Prije obnove, zgrada Instituta pripadala je u B i F kategoriju po potrošnji energije i emisije ugljičnog dioksida (CO2), a nakon obnove i uvođenja nZEB standarda je u kategoriji B i A+ po korištenju energije.
Jakšić kaže da je njihov cilj u sljedećoj fazi postavljanje punionica električnih automobila i kupovina baterijskog sustava kako bi se neiskorištena energija skladištila te bi time zgrada u potpunosti bila samodostatna i zelena, čime bi ušla u kategorije A+ i A+.
'Zgrada ovakvog tipa standarda ima u Hrvatskoj, no to su zgrade novogradnje, a mi smo prvi koji su obnovili staru zgradu i doveli je na taj standard, tako da je moderna i u energetskim svojstvima bolja od nekih novogradnji', rekao je Jakšić.
nZEB trening centar
Ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić naglasio je da je taj projekt, kao i sam Institut, 'svjetionik zelene tranzicije u Hrvatskoj'.
'Institut je ovim projektom, koji je bio tehnološki inovativan, zahtjevan i kompleksan, napravio korak naprijed u zelenoj tranziciji i postavljanju novih standarda u zgradarstvu. Svi koji će krenuti tim putem, mogu od njega puno naučiti. Institut je dao odgovor na pitanje kako o zelenoj tranziciji treba promišljati i kojim putem treba ići. Nastavite biti predvodnik i ići korak dalje', poručio je ministar Erlić te zahvalio svima koji su radili na programu 'Energija i klimatske promjene' i norveškom mehanizmu, u okviru kojeg je realiziran i nZEB projekt.
'Temeljem tog programa realizirano je još 28 projekata diljem Hrvatske, ali u različitim područjima, od solarne energije do geotermalne', rekao je Erilić, dodavši da je više od preko 30 posto nove omotnice usmjereno upravo ulaganjima u zelenu tranziciju, čime se ulaže u projekte poput vodovoda, obnovljivi izvori energije i transporta.