S pojavom novih pravila koja je Europska komisija donijela početkom 2023. godine, slovenski poreznici krenuli su u potragu za neprijavljenim prihodima ostvarenim putem digitalnih platformi. Onima koji to ne učine prijete visoke novčane kazne, od 1000 26.000 eura, uz oduzimanje imovine stečene ilegalnim radom za OnlyFans ili sličnu platformu. Kako se ti prihodi oporezuju u Hrvatskoj te što je potrebno poduzeti kako bi se izbjegli problemi s Poreznom upravom?
Od 1. siječnja 2023. operateri digitalnih platformi, prema novim europskim regulativama, obvezni su dostavljati podatke o prihodima svojih korisnika poreznim tijelima. Platformama se, prema definiciji, smatra svaki softver ili aplikacija koja povezuje prodavatelje i kupce te omogućuje isplatu naknada pružateljima usluga ili prodavateljima.
Prva dostava podataka na razini EU održana je 31. siječnja 2024. godine za prihode ostvarene tijekom 2023. Operateri izvan Europske unije moraju se registrirati u nekoj od članica EU kako bi mogli ispuniti tu obvezu, piše Forbes Hrvatska
Iako je Hrvatska zakonski uskladila svoje propise s europskom regulativom, izmjene Zakona o administrativnoj suradnji u području poreza objavljene su tek u listopadu 2024. godine. Prema Vesni Varšavi iz Inicijative profesionalnih računovođa Hrvatske, hrvatske porezne vlasti najvjerojatnije će primiti prva izvješća do kraja siječnja 2025. godine za 2024.
'S obzirom na to kašnjenje, Porezna uprava vjerojatno još uvijek nema podatke za 2023. godinu. Međutim, mogu zatražiti informacije za prethodne godine od platformi', objašnjava Varšava za Forbes Hrvatska.
Oporezivanje prihoda ostvarenih putem digitalnih platformi regulirano je Zakonom o porezu na dohodak. Ako građani ostvaruju povremene primitke iz inozemstva, dužni su:
- Prijaviti se u registar poreznih obveznika (RPO) u roku od osam dana od početka ostvarivanja dohotka.
- Obračunati porez i doprinose na te prihode.
- Predati JOPPD obrazac Poreznoj upravi.
- U slučaju stalnih prihoda, potrebno je registrirati djelatnost kao obrt ili tvrtku kako bi se adekvatno oporezivali.
Dobrovoljna prijava za one koji nisu prijavili prihode
Građani koji su propustili prijaviti prihode iz inozemstva mogu to učiniti putem dobrovoljne prijave, što je regulirano Općim poreznim zakonom. U tom slučaju, porezna obveza nastaje danom prijave primitaka, a Porezna uprava neće obračunavati kamate niti pokretati prekršajni postupak.
Redovna prijava inozemnih prihoda za prethodnu godinu mora biti podnesena do 31. siječnja tekuće godine putem obrasca INO DOH. Upute za popunjavanje tog obrasca dostupne su na službenim stranicama Porezne uprave.
S obzirom na intenzivniji nadzor poreznih tijela diljem EU, uključujući Sloveniju, očekuje se da će i hrvatske vlasti pojačati aktivnosti u ovom području. Građanima koji ostvaruju prihode putem digitalnih platformi preporučuje se pravovremeno reguliranje poreznih obveza kako bi izbjegli potencijalne sankcije.