ISTRAŽIVANJE

Hrvati baš i ne koriste upravljanje glasom, otkriveno i zašto

29.04.2019 u 10:45

Bionic
Reading

Glasovnu komunikaciju najviše koristimo za pretragu online informacija i pozive, a mlađa generacija često i za aktiviranje glazbe

Koliko je glasovna komunikacija s uređajima popularna među korisnicima interneta u Hrvatskoj. Agencija Improve provela je tijekom veljače ove godine istraživanje na reprezentativnom uzorku od 570 ispitanika.

Rezultati pokazuju da je ovaj način komunikacije još uvijek rijedak, ali ima naznaka da bi otklanjanje određenih prepreka moglo značajno potaknuti korištenje glasovnih asistenata. Tako su, između ostalog, ustanovili kako tek osam posto korisnika interneta u Hrvatskoj primjenjuje glasovnu komunikaciju s uređajima redovito (svakog dana ili više puta tjedno), a dodatnih devet posto to čini povremeno (više puta mjesečno).

ZA PRAVE ŠMEKERE

Tražite nešto drugačije? Ovo su najzanimljiviji smartfoni s fizičkim tipkovnicama

Pogledaj galeriju

Ukupno je 41 posto korisnika isprobalo glasovnu komunikaciju, uglavnom s mobitelima. Pola od onih koji redovito ili povremeno daju upute glasom očekuje da će to ubuduće raditi i češće, a ista takva očekivanja ima i svaki peti ispitanik među onima koji sada uslugu rijetko koriste.

Redovito korištenje glasovnih uputa zastupljenije je kod mladih (18 do 30 godina: 14 posto). Oni glas koriste za pokretanje više aktivnosti nego stariji. Primjerice, češće glasom aktiviraju glazbu i slanje poruka nego stariji ispitanici.

Glasovne upute najviše se koriste za pretragu online informacija i pozive. Korisnici ih izbjegavaju najčešće zato što ne vide dovoljno prednosti u odnosu na tipkanje, ali i zbog toga što nisu prilagođene hrvatskom jeziku. U razvijenim zemljama tržište virtualnih asistenata doživljava snažan rast. Procjene govore da pametne zvučnike u SAD-u upotrebljava već četvrtina korisnika interneta.

Prema podacima tvrtke Juniper Research, najviše glasovnih asistenata koristi se u zemljama engleskog govornog područja, kao što su SAD, UK i Australija. Očekuje se da će kroz nekoliko godina glasovni asistenti tamo biti u upotrebi na gotovo 60 posto pametnih telefona.