Ovu neobičnu sliku snimio je Hubble pomoću sustava Hubble Deep UV (HDUV), a na njoj možemo promatrati nastanak 12000 zvijezda unutar glaktičkog jata Fornaks
Hubbleova pogled kroz ultraljubičasti spektar otvara novi pogled u vječito rastući svemir, prateći nastanak zvijezda tijekom prošlih 11 milijardi godina sve do najaktivnijeg 'baby booma' koji se desio oko tri milijarde godina nakon Velikog praska.
Zahvaljujući sakupljenim podacima u infracrvenom, ultraljubičastom i vidljivom spektru, astronomi su sastavili najopširniju sliku evolucije svemira do sad. Na slici je vidljiv razmak između vrlo udaljenih galaksija koje se mogu samo vidjeti kroz infracrveni filter, kao i nama bliže galaksije koje se mogu vidjeti u puno širem rasponu valnih duljina svjetla.
ASTRONOMIJA
Svemir snimljen kroz oko teleskopa Hubble oborit će vas s nogu
Svjetlost koja stiže iz udaljenih područja u kojima su nekad davno nastajale zvijezde u početku se nalazi u ultraljubičastom spektru, no kako se svemir širio, ispušteno svjetlo prešlo je u infracrveni dio spektra.
Usporedbom slika na kojima se vidi nastanak zvijezda u udaljenom i bliskom svemiru, znanstvenici mogu bolji razumijeti način na koji su obližnje galaksije nastale od malih rojeva vrućih mladih zvijezda.
Usporedbe radi, mozaik koji upravo promatrate četrnaest je puta veći od područja koje je Hubble uslikao i poslao 2014.