UPOZNAJTE STUDIO LEGAME

Isprobali smo virtualnu stvarnost i oduševili se!

21.10.2015 u 07:24

Bionic
Reading

Čini se da je virtualna stvarnost u Hrvatskoj dobila arhetipskog tehnološkog pionira, zaljubljenika kojem nije dovoljno igrati se s gadgetima i softverom u miru i tišini vlastita četiri zida, već želi svoju strast podijeliti sa svijetom

Svaka nova tehnologija treba ljude koji će je promicati i zagovarati, prokrčiti joj put do široke publike. Milan Gostimir jedan je od njih.

Gostimir je osnivač, vlasnik i (zasad) jedini zaposlenik studija Legame, prve domaće tvrtke koja se bavi isključivo virtualnom stvarnošću. Od svibnja ove godine smješten u poslovnom prostoru u Savskoj 50 u Zagrebu, Legame nudi priliku za uranjanje u virtualne svjetove pomoću Oculusovih i Samsungovih uređaja.

Na raspolaganju su raznovrsne aplikacije, pa tako za 30 kuna po simulaciji možete, primjerice, poletjeti u svemir kao član posade Apolla 11, uroniti u dubine oceana, šetati po prirodnim krajolicima...


No, ima i aplikacija koje ne služe tek za puku zabavu. Neke od njih moguće je, recimo, koristiti za prevladavanje strahova (od visine, dubine, zatvorenih prostora i slično). A virtualnu stvarnost u svijetu se već koristi za obuku, obrazovanje, simulacije poslovnih i inih situacija... Sve koristite na vlastitu odgovornost, uz stručnu pomoć i pod nadzorom.

Najpopularnije su, objašnjava nam mladi poduzetnik s diplomom zagrebačkog Tehničkog veleučilišta dok razgledamo studio, simulacije podvodnog svijeta, iluzije i horori. U virtualnu stvarnost dolaze uroniti pojedinci, parovi, pa i tvrtke koje traže neuobičajeni teambuilding za zaposlenike.

Gostimir ostavlja dojam arhetipskog tehnološkog pionira, zaljubljenika kojem nije dovoljno igrati se s gadgetima i softverom u miru i tišini vlastita četiri zida već želi svoju strast podijeliti sa svijetom. Toliko da je spreman ući i u rizik koji svaki poslovni poduhvat sa sobom nosi. 'Virtualna stvarnost je tehnologija budućnosti koja ubrzano postaje sadašnjost. Netko mora biti prvi', objašnjava.

Tehnologije vezane uz virtualnu stvarnost pomno prati zadnjih četiri-pet godina. Početkom ove godine procijenio je kako je vrijeme za pokretanje posla. Pripreme su potrajale dva mjeseca. Sam je osmislio logo i uredio prostor te sklopio računala (usprkos tome što je slomio ruku žureći biciklom kako bi stigao dočekati dostavu).

Iako dolazi iz poduzetničke obitelji, tvrdi kako je pokretanje posla bila velika škola koju se nema gdje naučiti. Najviše vremena je otišlo na papirologiju vezanu uz pokretanje tvrtke, a najviše ulaganja u opremu. Novac je prikupio štednjom, posudbom od rođaka i prijatelja, kao i korištenjem sredstava za samozapošljavanje.

Otvorio je društvo s ograničenom odgovornošću. jer, kako kaže, 'j.d.o.o. ne djeluje ozbiljno kad radite s hardverom koji nije jeftin'. Nada se kako će uložena sredstva (po onome što smo imali prilike vidjeti, više od sto tisuća kuna) vratiti u roku od dvije godine, uz podršku proizvođača i distributera.

Zarada je važna, ali nije i jedina ambicija. Gostimir želi Legame pretvoriti u središnje mjesto okupljanja zaljubljenika u virtualnu tehnologiju, koje će postati temelj za stvaranje eko-sustava koji će povezivati proizvođače i distributere uređaja i softvera s korisnicima, ali i služiti za upoznavanje s tehnologijama virtualne stvarnosti i njihov transfer u tvrtke i obrazovne institucije.