Nakon nekoliko isprobanih flagshipa, kao i uređaja koji se takvima vole nazivaati, bilo je pravo osvježenje isprobati uređaj koji se zbilja ne trudi biti poseban. Upoznajte renoviranu Nokiju 2.1
Nakon svih priča o novim uređajima koji će podići standarde mobilne industrije te jednom i zauvijek utemeljiti svoje tvorce kao najbolje proizvođače smartfona ikad, moram priznati da sam ostao ugodno iznenađen prilikom da recenziram Nokiju 2.1.
Bez da previše okolišam, reći ću da se ovdje radi jednom od najjeftinijih telefona u HMD-ove trenutne ponude. Plastično kućište koje mi je prvo upalo u oko sjetilo me na stare dane smartfona te je učinkovito ovaj članak skratilo za dio u kojem prigovaram kako je stakleno kućište telefona magnet za otiske prstiju.
Kada sam prijateljici koja je navikla na višu klasu dao da prvi put u ruke primi Nokiju 2.1, nije ju htjela niti pokretati, već ju je vratila u kutiju i rekla 'ne mogu smisliti plastiku'. Ja, u drugu ruku, s Nokijom 2.1 nisam imao takvih problema.
Pod poklopcem
HMD-ov jednostavni dizajn kombiniran s velikim ekranom dijagonale 5.5 inča nipošto ne odaje da se radi o budžetnom uređaju, no kada malo počnete raditi s telefonom, stvari postanu više nego očite. Ovaj telefon pokreće Qualcommov Snapdragon 425 uparen s masivnim gigabyteom memorije, 8 gigabytea zapremnine, dvostrukim simom i podrškom za proširenje do 256 GB pomoću kartice. Sve ovo pogonjeno je baterijom od 4000 mAh koja u kombinaciji sa nezahtjevnim hardverom uz standardnu dozu surfanja i multimedije može izdržati nešto više od dan i pol prije posezanja za punjačem.
Ekran ima rezoluciju 720 puta 1080 piksela, što je prilično vidljivo pri korištenju, premda ne smeta pri pokretanju osnovne multimedije poput video playera ili YouTubea. Fotografije su, očekivano, dobre kada sam ih 8 megapikselnom kamerom snimao po danjem svjetlu, dok su rezultati fotografiranja u hodnicima ili zamračenim prostorijama polučili kratkim pritiskom na ikonu 'smeće'.
Korisničko iskustvo
Ako Nokiju 2.1 koristite kao telefon za poruke, pozive i pokoju fotografiju, ovo sve funkcionira savršeno, pogotovo upareno sa operativnim sustavom Android 8.1 Go koji koristi niz 'srezanih' aplikacija kako bi trošio manje resursa, odnosno baterije.
Tijekom jednotjednog testiranja uređaja nisam naišao na prevelike poteškoće, s obzirom da od samog telefona zbilja nisam očekivao puno. Glavni minus, uzmem li u obzir čak i niske standarde koje uređaj nastoji ispuniti – je odsutnost senzora za otisak prsta, samo 1 GB memorije i slaba kamera. Mala dodatna razina sigurnosti i mogućnost pokretanja pokoje malo zahtjevnije igre definitivno ne bi bile na odmet.
Zaključci
U svakom slučaju rekao bih da je Nokia 2.1 simpatični i oku ugodan plastični telefon niže klase koji nudi taman toliko zanimljivih značajki da ne bude zanemariv. Premda trenutno postoji nekoliko uređaja koji 'nude više za iste novce' oni su malobrojni i razlike među značajkama su zanemarive. Nokia 2.1 je, bez dvojbe, smartfon velikog ekrana za malo novca koji ne nudi puno, a opet zbog omjera značajki i cijene ne ostavlja gorak okus u ustima.
- Ime uređaja: Nokia 2.1
- Proizvođač: HMD Global
- Ekran: 5.5 inča, 720 puta 1080 piksela
- Procesor: QualComm Snapdragon 425
- RAM: 1 Gb
- OS: Android Oreo Go
- Zapremnina: 8 GB
- Stražnja kamera: 8 megapiksela
- Kapacitet baterije: 4000 mAh
- Cijena: 870 kuna
Plus:
- snažna baterija
- veliki ekran
- cijena
Minus:
- snaga uređaja
- kamera
- manjak senzora za otisak prsta
- premalo memorije