Epomakerova nostalgično dizajnirana 65-postotna tipkovnica donosi sva zvonca i zviždaljke očekivane od njezine klase, uz vrlo solidnu konstrukciju i nekoliko stvari o kojima stvarno moramo popričati
Epomaker je oduvijek bio poznat kao proizvođač mehaničkih tipkovnica sa šarmantnim dizajnom i vrlo prihvatljivim cijenama, no ono što ih zbilja čini posebnima je to koliko su spremni eksperimentirati.
Dobar primjer toga nedavno je izdani RT65, 65-postotna bežična mehanička tipkovnica s linearnim prekidačima. Zbog njih tipke ne pružaju taktilni otpor tijekom sredine pritiska te, kao što se može zaključiti na osnovi slika, nema onih numeričkih ni tipki F.
Retro futurizam na Epomakerov način
Kad je pogledate, tipkovnica je toliko jednostavna i toliko retro da ju je stvarno teško ignorirati. Kad sam je opazio u službenom online dućanu, činila mi se kao nešto na što ću se trebati privikavati.
Naime koristi meni malo mrzak profil tipki zvan cherry, opremljena je joystickom umjesto čepićem za podešavanje glasnoće i ima mali ekran koji mi se čini kao da nema apsolutno nikakvu svrhu. No nakon malo nećkanja i skrolanja po specifikacijama, pronašao sam puno više stvari koje mi se sviđaju od onih koje mi smetaju.
Konkretno, tipkovnica dolazi u dvije varijante boja, od kojih je prva vrlo 'šašavo' roza, a druga koristi retro futuristički stil s ugodnim kombiniranjem prljavobijele i terakota crvene u paketu koji bi, usudio bih se reći, bio ružan da nije toliko retro. To da je 'ružan' pišem s apsolutno najvećim mogućim respektom jer se kombinira moderan reducirani layout sa starinskom estetikom IBM-ovih membranskih čudovišta i dodaje nekoliko sitnica koje daju imidž gadgeta kao da je nastao krajem osamdesetih.
Tehnikalije
RT65 se preko Bluetootha može povezati s tri uređaja, a tu je i izvrstan gumeni retro USB kabel s malenom LED-icom - koja ne služi ničemu osim što izgleda prokleto cool. Pod malim plastičnim poklopcem nalazi se USB-A dongle za 2.4G vezu, u slučaju da čeznete za bežičnom estetikom, a računalo vam nema BT konekciju.
Na desnom gornjem kutu tipkovnice nalazi se mali joystick te u osnovnim postavkama nudi pojačavanje i stišavanje glasnoće pomicanjem lijevo/desno te prebacivanje među pjesmama pomicanjem gore/dolje. Ako ga pritisnete tipkom Fn, možete ga koristiti kao miš, no problemčić je u tome što odvojeno prepoznaje osi X i Y, što u prijevodu znači da se ne može kretati dijagonalno.
S druge strane, čak i da ide u svim smjerovima, ne bi me previše impresionirao. Da, izgleda kao zanimljiva cool alternativa knobu za zvuk, no definitivno ga ne bih ubrojio među razloge zbog kojih bih na koncu kupio RT65.
Ekrančić i žedna baterija - ubitačan kombo
Druga stvar koja je tu, ali realno ničemu ne služi, ekrančić je na koji možete putem službenog Epomakerova softvera ubaciti sličice ili GIF-ove, a on prikazuje stvari poput stanja baterije, vrste konekcije i tako dalje. Radi se o simpatičnom dodatku koji se spaja na USB-C port, a otkrijete ga tako da otvorite pokrov za 2.4G i izvadite USB-A dongle. Problem je u tome što, nakon što to napravite, morate jako paziti gdje ste stavili poklopac i priključak jer ih je tada lakše izgubiti. Drugi problem je što to, upareno s retro futurističkom LED trakom i relativno slabom baterijom od 3000 mAh, isprazni tipkovnicu za manje od tri dana korištenja.
Tu zapravo dolazimo do moje najveće zamjerke. U usporedbi s drugim bežičnim mehaničkim tipkovnicama, Epomaker RT65 ima osjetno slabiju bateriju i osjetno jaču potrošnju. Čak i s isključenim svjetlosnim efektima i odvojenim ekranom, izdržala je oko pet-šest dana prije neminovnog spajanja na kabel. Zadnja zamjerka vezana je uz neprisutnost nožica za podešavanje nagiba, što s jedne strane ne igra preveliku ulogu jer mi kut odgovara, no siguran sam da bi neki kupci mogli vidjeti ovo kao problem.
Stvari su i dalje - dobre
Sad, uzmemo li sve što sam naveo u obzir, lako je zaključiti da je ova tipkovnica loša, no to jednostavno nije istina. Akustika joj je, za nešto što košta oko 60 eura, apsolutno veličanstvena. Mekana aktuacija i skladni visokofrekventni klikovi komplimentiraju dubokim zvukovima razmaka, Entera i Shifta. Epomakerovi tvornički podmazani linearni prekidači Flamingo ne 'pingaju', nema dvostruko pritisnutih tipki i legende na njima su savršeno izlivene, ostavljajući vrlo ugodan estetski dojam.
Ova tipkovnica je upravo zbog toga proizvod koji je, premda ima nekoliko stvari koje nimalo ne trebaju, fenomenalan za svoj cjenovni razred. Akustika joj je fantastična, kabel koji dolazi s njom najljepši je tvornički isporučen USB kabel koji sam dobio u kutiji s tipkovnicom, a retro estetika koju pokušava isfurati, priznajem, pun je pogodak. Jedini problem je to što je na kraju priče mogu preporučiti samo pod određenim uvjetima, a to je da je ne kupujete zbog joysticka, već zbog izgleda, te da je u pravilu koristite spojenu na kabel.
- Struktura: Gasket Mount
- Povezivanje: Bluetooth 5.0 / 2.4 GHz / USB Type-C, Type-A
- Osvjetljenje: South-facing RGB
- Hot swappable: 3-Pin / 5-Pin
- Baterija: 3000 mAh
- Prekidači: Epomaker Flamingo / Epomaker Wisteria
- Materijali: PBT kapice + okvir od ABS plastike
- Tisak legendi: PBT injekcija
- Profil kapica: Cherry
- Težina: 0,67 kg
- Dimenzije: 332,8 mm x 130,5 mm x 38,3 mm
- U pakiranju: tipkovnica, upute, kabel, prijemnik, alat za izvlačenje kapica, alat za izvlačenje prekidača, pokrov za prašinu, 3 rezervna prekidača
- Cijena: 66,1 euro
- Ustupio: Epomaker