ZASTRAŠUJUĆA TOČNOST

Ova umjetna inteligencija uspješno čita misli iz snimki mozga

30.06.2017 u 08:19

Bionic
Reading

Neuralne mreže i strojno učenje općenito danas prodire u sve više segmenata. Među njima je, očekivano, i medicina. Što je danas moguće postići tim nevjerojatno naprednim algoritmima i je li čitanje misli ljudima jedna od tih stvari?

Istraživački tim sa Sveučilišta Carnegie Mellon vjeruje da je upravo takvo što izgledno. Štoviše, imaju i dokumentirano istraživanje koje potvrđuje njihove teze. Već neko vrijeme ova skupina znanstvenika radi na sustavu koji može iščitati složene misli, samo na temelju snimki mozga. Čini se kako je moguće interpretirati i kompletne rečenice. 

Stvari su za istraživanje počele prikupljanjem mnoštva snimki s fMRI stroja (funkcionalna magnetska rezonanca), koje je naknadno analizirala umjetna inteligencija, tj. napredni algoritmi za duboko učenje. AI je pritom iskorišten kako bi pronašao gradivne blokove koje mozak koristi za stvaranje složenih misli. 

'Jedan od velikih pomaka za razvoj ljudskog mozga je bila mogućnost kombiniranja pojedinih koncepata u složene misli. Recimo, dad ne mislimo samo o bananama, već o tom kako ih volimo jesti kao i drugi', izjavio je voditelj istraživanja Marcel Just. 'Konačno smo otkrili način da vidimo misli tolike razine složenosti u fMRI signalu. Ovo otkriće nam može reći od čega se uopće točno sastoje misli koje stvara ljudski mozak.'

U istraživanju stručnjaka s CMU-a, tim je dokazao kako se različiti dijelovi mozga aktiviraju u skladu s 240 složenih događaja - od pojedinaca i postavki pa sve do onih koje opisuju društvene interakcije i fizičke akcije. Pomoću naprednog algoritma tim je mogao razlučiti što tko misli u bilo kojem trenutku - pa čak i red riječi u nekoj rečenici. Nakon inicijalnog treniranja algoritma, znanstvenici su otkrili kako mogu predvidjeti konačnu rečenicu koja se temelji samo na podacima iz mozga - i to uz točnost od vrtoglavih 87 posto. 

Ne samo da su stvari išle tim redoslijedom, već i obrnuto. Umjetna inteligencija bi dobivanjem informacija o rečenicama prikazala točnu sliku koju će snimiti fMRI - uz prikaz svih dijelova mozga koji će se aktivirati tijekom formiranja te rečenice. 

"Na dobrom smo putu da kreiramo mapu sa svim vrstama znanja u mozgu"

Marcel Just, voditelj istraživanja

Istraživanje je objavljeno u znanstvenom časopisu Human Brain Mapping, a moguće ga je pročitati ovdje (.pdf). Više detalja moguće je pronaći u službenoj objavi na sveučilišnim stranicama